Jeho Prsten v Met vyšel na rekordních 16 milionů. Kanadský režisér Robert Lepage oslaví šedesátiny

Kanadský divadelní i filmový režisér, herec a scenárista Robert Lepage, který 12. prosince oslaví šedesátiny, se proslavil svým novátorským režijním přístupem. Na svém kontě má řadu průkopnických divadelních inscenací, ve kterých pracuje s nejmodernějšími technologiemi, i několik experimentálních filmů. Jeho poetika je zpravidla založena na jednoduchém, ale rafinovaném výtvarném nápadu, pomocí něhož vypovídá o absurditách lidské existence.

Reklama
Robert Lepage (zdroj commons.wikimedia.org / Flickr)

Rodák z Quebeku absolvoval tamní konzervatoř, poté studoval v Paříži a začal psát pro divadlo, režírovat a hrát. Jako filmový režisér zaujal například snímkem Odvrácená strana Měsíce, který je adaptací divadelní one man show. Za film, ve kterém i sám hrál, získal v roce 2003 Cenu FIPRESCI na mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně. K dalším jeho filmům patří Detektor lži, Ne či Možné světy.

V posledních letech se však mnohem více věnuje divadlu. Jeho inscenace ohromují velkolepými scénickými obrazy, využíváním promítacích pláten, filmových dotáček a jinými multimediálními atrakcemi. Jeho styl je nezaměnitelný, uplatňuje svoji velkou fantazii, přičemž se ve svých představách nenechává omezovat. Na svém kontě má například i několik oper, které byly v jeho pojetí pro mnohé šokující a vyvolaly kontroverzní reakce. Mezi jeho nejznámější počiny v této oblasti patří kompletní Prsten Nibelungův Richarda Wagnera na scéně newyorské Metropolitní opery.

Robert Lepage spolupracoval například i se známým Cirque du Soleil, pro turné Petera Gabriela připravil jevištní show a výrazně se podílel na multimediální podívané k oslavě 400. výročí založení Quebeku.

Reklama

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na