Jeho Prsten v Met vyšel na rekordních 16 milionů. Kanadský režisér Robert Lepage oslaví šedesátiny

Kanadský divadelní i filmový režisér, herec a scenárista Robert Lepage, který 12. prosince oslaví šedesátiny, se proslavil svým novátorským režijním přístupem. Na svém kontě má řadu průkopnických divadelních inscenací, ve kterých pracuje s nejmodernějšími technologiemi, i několik experimentálních filmů. Jeho poetika je zpravidla založena na jednoduchém, ale rafinovaném výtvarném nápadu, pomocí něhož vypovídá o absurditách lidské existence.

Robert Lepage (zdroj commons.wikimedia.org / Flickr)

Rodák z Quebeku absolvoval tamní konzervatoř, poté studoval v Paříži a začal psát pro divadlo, režírovat a hrát. Jako filmový režisér zaujal například snímkem Odvrácená strana Měsíce, který je adaptací divadelní one man show. Za film, ve kterém i sám hrál, získal v roce 2003 Cenu FIPRESCI na mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně. K dalším jeho filmům patří Detektor lži, Ne či Možné světy.

V posledních letech se však mnohem více věnuje divadlu. Jeho inscenace ohromují velkolepými scénickými obrazy, využíváním promítacích pláten, filmových dotáček a jinými multimediálními atrakcemi. Jeho styl je nezaměnitelný, uplatňuje svoji velkou fantazii, přičemž se ve svých představách nenechává omezovat. Na svém kontě má například i několik oper, které byly v jeho pojetí pro mnohé šokující a vyvolaly kontroverzní reakce. Mezi jeho nejznámější počiny v této oblasti patří kompletní Prsten Nibelungův Richarda Wagnera na scéně newyorské Metropolitní opery.

Robert Lepage spolupracoval například i se známým Cirque du Soleil, pro turné Petera Gabriela připravil jevištní show a výrazně se podílel na multimediální podívané k oslavě 400. výročí založení Quebeku.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat