První ochutnávka ZUŠ Open už tuto neděli na zahájení Pražského jara

První vlaštovka letošního ročníku happeningu základních uměleckých škol ZUŠ Open přiletí již tuto neděli 12. května 2019 na pražskou Kampu. Zde se v rámci zahájení Pražského jara představí na Open airu od 16.00 pět vynikajících souborů ze základních uměleckých škol z různých koutů České republiky.
ZUŠ Open Kampa (foto Petra Hajská)

Na Kampě vystoupí originální akordeonový orchestr Pohoda ze ZUŠ J. V. Stamice v Havlíčkově Brodu, big band Brass Company z Lanškrouna, dechové orchestry Feverband ze ZUŠ Ilji Hurníka v Praze a Plzeňanka ze ZUŠ T. Brzkové v Plzni. Poctou Věře Špinarové uzavře hudební odpoledne big band ze ZUŠ Litomyšl. Kromě hudebních produkcí čeká na návštěvníky možnost vyzkoušet si svoji vlastní kreativitu pod vedením zkušených pedagogů ze ZUŠ Nad Alejí z Prahy v rámci výtvarných dílen. Celým odpolednem bude provázet moderátor Jakub Voříšek. Akce se koná za každého počasí a vstup je volný. Sezení je v trávě, proto doporučujeme vzít si s sebou deky. Přímo na místě bude možnost zakoupit chutné občerstvení v piknikovém stylu. Celý program bude přenášen online na Facebookovém profilu Pražského jara a ZUŠ Open. Program na Kampě vyvrcholí přímým přenosem zahajovacího koncertu Pražského jara ze Smetanovy síně Obecního domu v projekci na velkoplošné obrazovce.

Hlavní program III. ročníku ZUŠ Open se letos poprvé ve dvoudenním termínu uskuteční 31. května a 1. června 2019 po celé republice. 420 základních uměleckých škol spojí své síly mimo jiné i na krajských akcích, které na jednom podiu dokáží atraktivně prezentovat pestrý program škol celého kraje. Malí umělci se vydají do ulic, na náměstí, budou vystupovat v kostelích, zámcích, muzeích či domovech důchodců, ale jejich uměním ožijí i nádraží, nákupní centra nebo kavárny. Tvořivosti se meze nekladou, a tak společná radost z hudby, tance, divadla i výtvarného umění rozzáří celou republiku.

Pod křídly Pražského jara se 31. května v Anežském klášteře v programu netradičního putovního koncertu představí první absolventi stipendijního programu MenART pro žáky ZUŠ. Průvodci na fascinující cestě uměním jim byli v oblasti hudby Tomáš Netopil, Ivo Kahánek, Kateřina Kněžíková, Beata Hlavenková, Terezie Kovalová a Lenka Nová. Za tímto stipendijním programem mentoringu uměleckého vzdělávání, do kterého bylo v prvním ročníku vybráno 140 stipendistů, taktéž stojí Nadační fond Magdaleny Kožené.

ZUŠ Open umožňuje vznik krásných společných projektů a setkání uměleckých škol, která rozvíjí vzájemné vazby a v neposlední řadě dokumentuje pestrost uměleckých oborů a života základních uměleckých škol v rámci regionů. Do jednotlivých akcí se zapojí i celá řada profesionálních umělců včetně symfonických orchestrů a dalších kulturních institucí či festivalů. „Nesmírně nás těší, že školy přicházejí s obrovským nasazením a vzájemnou inspirací. Každým rokem celý program projde velkým kvalitativním posunem a právě i z tohoto důvodu jsme se letos rozhodli termín rozšířit o jeden den.“ říká za vedení projektu Irena Pohl Houkalová a dodává: „V každém ze 14ti krajů republiky se můžeme těšit alespoň na jeden společný projekt, na kterém se podílejí základní umělecké školy napříč regionem.“

Iniciátorem a hlavním garantem ZUŠ Open je Nadační fond Magdaleny Kožené. Umělkyně, jejíž hvězdná kariéra má základy také na jedné z brněnských ZUŠek, komentuje: „Je úžasné vidět 420 zapojených škol a mnoho společných projektů napříč uměleckými obory. ZUŠky opět předvedou, že jsou nepřehlédnutelnou líhní umělecké kreativity, podělí se o radost z umění a představí  mnoho mladých talentů. Držím všem malým umělcům palce, pedagogům děkuji za neúnavné předávání inspirace a přeji jim zaslouženou radost z realizovaných projektů.” Projekt opět podpoří i další výrazné osobnosti napříč uměleckými obory. Na pozvání patronky Magdaleny Kožené přijali roli garantů za jednotlivé obory Alice Nellis, Maxim Velčovský a Jan Kodet. Akci podporuje řada dalších umělců, jimž základní umělecké školy otevřely svět, v němž se jejich talent naplno rozvinul.

ZUŠ Open 2018 – ohlédnutí
Do II. ročníku celostátního happeningu ZUŠ Open, který se uskutečnil 24. května 2018, se zapojilo 400 základních uměleckých škol z 300 měst a obcí Čech a Moravy. Dohromady bylo uspořádáno na tisícovku koncertů, tanečních i divadelních představení nebo výstav, na kterých odhadem účinkovalo okolo 130 000 malých umělců. ZUŠ Open se tak zřejmě stala nejrozsáhlejší kulturní akcí v historii České republiky. Malí umělci si na řadě míst zahráli s profesionály. Na náměstích, v ulicích, kulturních domech, divadlech, galeriích, parcích, kostelech, nemocnicích, v domovech pro seniory, na hradech a zámcích, ale i na nádražích, v nákupních centrech či kavárnách se rozehrála velmi pestrá přehlídka napříč uměleckými obory a žánry pro širokou veřejnost bez ohledu na věk. Na mnoha místech se otevřely školy veřejnosti v rámci zahradních slavností či programů v budovách škol, na kterých se podílela všechna jejich oddělení. Dramaturgické nápady škol byly ve většině případů velmi originální, návštěvníci ZUŠ Open se mohli svézt v hudebním autobusu či na lodi, mnohé akce škol nesly jasnou tematickou linku, řada programů propojila doslova celé město či region. Některé školy ve svých projektech zohlednily 100 let výročí založení Československé republiky. ZUŠ Open v Praze vyvrcholilo programem na půdě Senátu České republiky ve Valdštejnské zahradě, do kterého se zapojily hudební soubory, sbory, taneční i divadelní skupiny ze všech krajů ČR.

MenART
Nadační fond Magdaleny Kožené rozšířil své aktivity o projekt MenART, který je unikátním ročním stipendijním programem mentoringu uměleckého vzdělávání, do kterého se mohou zapojit nadaní žáci základních uměleckých škol a jejich učitelé. Do role mentorů vstupuje devět předních osobností umělecké scény, které reprezentují 5 oborů zastoupené v programu: klasickou hudbu, autorskou tvorbu, výtvarným oborem, literárně-dramatickým oborem a tancem. V letošním II. ročníku jsou v roli mentorů za klasickou hudbu houslista Jan Fišer, sopranistka Kateřina Kněžíková a klavírista Ivo Kahánek, za autorskou tvorbu skladatelka a klavíristka Beata Hlavenková a zpěvačka Radka Fišarová, za výtvarné umění grafička Alžběta Skálová a sochař Michal Gabriel a nově také za literárně-dramatický obor Viliam Dočolomanský a za tanec Jan Kodet. Ti se budou se studenty a jejich pedagogy během školního roku 2019/2020 pravidelně setkávat. Nadační fond se tak soustředí na podporu a rozvoj mladých talentů a inspiraci pedagogů.

Nadační fond Magdaleny Kožené
Mezzosopranistka Magdalena Kožená iniciovala podporu základních uměleckých škol jako světově jedinečného konceptu uměleckého vzdělávání založením nadačního fondu na začátku roku 2016. Členem správní rady fondu a spolupatronem akce je také generální ředitel České filharmonie David Mareček. „Základní umělecké školy tvoří kořeny naší kulturnosti, naší lásky k umění. Ve světovém měřítku jsou zcela unikátním vzdělávacím systémem, který je třeba hýčkat, rozvíjet a podporovat,” říká světoznámá mezzosopranistka Magdalena Kožená.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat