První publikum slyšelo nové varhany v Hradci Králové

V sále Filharmonie Hradec Králové se dnes poprvé před větším publikem rozezněly nové varhany. Prezentace a křtu nového nástroje z dílny Roberta Ponči z Krnova se zúčastnily desítky pozvaných hostů včetně uznávané operní pěvkyně Soni Červené, která se podílela na získávaní peněz na nové varhany.

Nové varhany v sále Filharmonie Hradec Králové (zdroj varhanyfhk.cz)

„Co mě k tomu vedlo? To, že varhany budou stát v Hradci a že by to určitě mého dědečka Václava Červeného, který byl Hradečák, velký vlastenec a sponzor města, těšilo. Proto i mě těší, že vznikly. Takže varhany jsou vlastně takovou rodinnou záležitostí,“ řekla Soňa Červená.

První koncert pro veřejnost je naplánován na březen příštího roku. Varhany v hradecké filharmonii budou po úplném dokončení pro koncertní účely ve městě jediné.

Výroba varhan a jejich instalace vyšly na zhruba 14,5 milionu korun. Přispělo na ně město, kraj, ministerstvo kultury, Nadační fond Varhany pro Filharmonii Hradec Králové, řada drobných dárců i sama operní pěvkyně.

Mluvčí hradeckého biskupství a bývalý mluvčí hradecké filharmonie Pavel Sršeň připomněl, že umělkyně věnovala na varhany honoráře z několika svých koncertů. „Hradecká filharmonie Soně Červené věnovala celou abonentní řadu. Všechen honorář potom věnovala na varhany a nejen to. Byla i velkým motorem v jednání na ministerstvu. Je největším soukromým sponzorem tohoto nástroje,“ řekl mluvčí Sršeň. Varhany dnes odpoledne rozezněl diecézní organolog Václav Uhlíř.

Nové hradecké varhany jsou umístěné po obou stranách jevištních portálů sálu filharmonie. Varhany se instalovaly s přestávkami od léta. Samotné umístění téměř 3.500 píšťal v sále filharmonie začalo začátkem prosince. Největší píšťala měří 5,6 metru a nejmenší dva centimetry. „Jde o nástroj, který svým pojetím oddělených varhanních skříní není až tak běžný,“ uvedl Robert Ponča.

Nové varhany v sále Filharmonie Hradec Králové (zdroj varhanyfhk.cz)

Hradec Králové na nové varhany čekal dlouho. O pořízení mistrovských varhan pro filharmonii se jednalo od roku 2005, kdy radnice nákladem 120 milionů korun budovu filharmonie opravila. Varhanář Vladimír Grygar však podle obžaloby v roce 2006 použil dotaci šest milionů korun, za niž měl varhany postavit, k jinému účelu. Po mnoha letech soudních jednání pražský vrchní soud Grygara pravomocně potrestal za dotační podvod čtyřmi roky vězení.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat