První thajská opera v Praze

  1. 1
  2. 2

Provedení bylo určitým galavečerem pro skladatele, který je i autorem libreta v angličtině a také operu režíroval. Bez zbytečných složitostí vedl příběh tak, aby byl jasně srozumitelný pro diváky. Látka patří k nejfrekventovanějším v buddhistické literatuře, ale pro západního diváka může být zcela neznámá. Výborný dirigentský výkon podal Trisdee na Patalung s mladým orchestrem Siam Philharmonic Orchestra (jehož uměleckým ředitelem je také Somtow Sucharitkul), který partituru řídil odstíněně a temperamentně. Večer představoval mimořádné setkání se současnou thajskou hudební a divadelní kulturou; autor sice žije zčásti v USA, je však také činný jako umělecký ředitel a zakladatel Bangkok Opera Foundation. Tato společnost celoročně uvádí klasická operní díla a uvedla např. i první thajskou operu Madana (2001), právě z pera Somtowa Sucharitkula. Kultura Thajska, země zmítané politickými nepokoji, zůstává běžnému návštěvníkovi známá pouze v etnografické rovině (často jen turistické úrovně). Opera Němý princ pak ukázala vyspělou podobu místní hudební kultury i domácích interpretů, z nichž většina je spjata právě s působením Bangkok Opera Foundation.

 

Hodnocení autora recenze: 75%

V recenzi jsou jména pro zjednodušení uvedena tak, jak jsou použita v doprovodných materiálech, tedy v anglické verzi.

Somtow Sucharitkul:
The Silent Prince
Režie: Somtow Sucharitkul
Dirigent: Trisdee na Patalung
Siam Sinfonietta
Calliope Chamber Choir
Opera Siam
Premiéra 4. prosince 2012 Thailand Cultural Center Bangkok
(psáno z reprízy 13. 8. 2016 Palác Akropolis Praha)

Sólisté – Falko Hönisch, Damian Whiteley, Colleen Brooks, Nadlada Thamtanakom, Kittin Suchato, Barbara Zion, Jak Cholvijard

www.palacakropolis.cz
www.operasiam.com

  1. 1
  2. 2

Hodnocení

Vaše hodnocení - Sucharitkul: The Silant Prince (Opera Siam)

[Celkem: 2    Průměr: 4/5]

Mohlo by vás zajímat


1
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
HonzaB

Přemýšlím, kdo může za to, že tahle akce vskutku proběhla nejen “bez větší” ale řekl bych skoro s minimální “mediální pozorností”. Divadlo Akropolis? Producent představení? Kdybych o tomto představení věděl, tak bych se na něj určitě rád podíval. Ale nevěděl a tak člověka až trošku zamrzí číst recenzi na něco, by jinak moc rád viděl. Jen se o tom prostě nějak dozvědět. Možná by příště nebylo od věci, kdyby o takovýchto zajímavých akcích mohl informovat i tento portál. Předpokládám, že když se zde objevila recenze, že jste o této akci museli být informováni. Ale třeba bylo představení tak jako tak… Číst vice »