Prý byl dekadentní, buržoazní a za ženu měl špionku. Před 65 lety zemřel Sergej Prokofjev

Za jednoho z nejvýznamnějších hudebních skladatelů dvacátého století je pokládán Sergej Prokofjev, který zemřel před pětašedesáti lety, 5. března 1953. K jeho nejznámějším kompozicím patří pět klavírních koncertů, devět klavírních sonát a sedm symfonií. Proslul též jako dirigent a brilantní klavírista, jeho dílo čítá na sto padesát opusů, mezi nimiž jsou i opery, balety, orchestrální tvorba a filmová hudba.

Sergej Prokofjev (zdroj commons.wikimedia.org)

Rodáka ze Soncovky v Doněcké oblasti na Ukrajině pokládali za zázračné dítě, první klavírní skladbu složil již v pěti letech. Ve třinácti se nechal zapsat na konzervatoř v Petrohradě a nedlouho poté překvapil publikum svými nevšedními skladbami. Po vypuknutí bolševické revoluce v roce 1917 si jako skladatel a klavírista našel angažmá nejprve v USA a posléze ve Francii. Kvůli stesku po rodné vlasti se však v roce 1936 definitivně vrátil do Sovětského svazu.

V Moskvě byl vřele přijat a v relativním pohodlí mohl dále skládat hudbu, mimo jiné k legendárním filmům Sergeje Ejzenštejna Alexandr Něvský a Ivan Hrozný.

V roce 1948 byl ale označen za dekadentního a buržoazního skladatele a mnohá jeho díla byla v Sovětském svazu zakázána. Jeho žena byla navíc obviněna ze špionáže, zatčena a uvězněna v gulagu, odkud se vrátila až tři roky po Prokofjevově smrti.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na