Jak vylepšit zvuk orchestru? Půjčovna nástrojů Gianandrea Nosedy

Dirigent Gianandrea Noseda, který vede Národní symfonický orchestr ve Washingtonu, zapůjčuje jeho hráčům nástroje ze své osobní sbírky.

Gianandrea Noseda (foto Scott Suchman)
Gianandrea Noseda (foto Scott Suchman)

Gianandrea Noseda, hudební ředitel washingtonského Národního symfonického orchestru (NSO) prozradil, že je vlastníkem několika cenných smyčcových nástrojů, na které v současnosti hrají hudebníci v tomto orchestru. Italský dirigent je začal sbírat v roce 2011, kdy byl hudebním ředitelem Teatro Regio Torino v italském Turíně.

Mezi nástroje, které od té doby Noseda nashromáždil, patří například Guadagnini z roku 1772, Francesco Rugeri z roku 1686, Santo Serafin z roku 1725, Alessandro Gagliano z roku 1725, Bernardo Calcani z Janova z roku cca 1750, Balestrieri z roku 1765, Ceruti z roku 1808 a Pressenda z roku 1830. Vlastní také dvě violoncella – jedno je vyhrazeno pro NSO, druhé má v zápůjčce nejmenovaný hráč v Itálii.

„V určitém okamžiku začne člověk pociťovat potřebu něco vrátit,“ prohlásil Noseda a dodal, že nástroje „budou žít déle než on.“ Nyní považuje za důležité, aby tyto nástroje motivovaly členy orchestru a vytvářely lepší zvukový svět.

Když v roce 2010 vedl jako hostující dirigent symfonický orchestr NHK v Japonsku a všiml si, jak výrazně staré italské nástroje ovlivňují kvalitu tónů některých tamních hráčů. To jej motivovalo k tomu, aby smyčcové nástroje začal sbírat.

S výběrem nástrojů mu radili odborníci z italské nadace Pro Canale. Nadace funguje jako prostředník pro spolupráci s fondem Tarisio, který dohlíží na zapůjčení těchto nástrojů NSO a také se stará o jejich údržbu. V rámci výpůjčního plánu mají první možnost výpůjčky vedoucí jednotlivých sekcí, poté si mohou nástroje na dvouleté období vypůjčit další hudebníci.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments