Radek Baborák o své nové funkci šéfdirigenta v Mariánských Lázních

  1. 1
  2. 2

Aby došlo k zvýšení životní úrovně, musely by platy vyrůst alespoň o 100 %. Město Mariánské Lázně má cca 12 tisíc obyvatel. Tedy i poměrně malinký rozpočet. Z něho dává na ZSO podle svých možností. Leckdo normální, z nehudebního světa si říká, proč to děláte, tolik let studovat, od dětství dřít, a pak se pohybovat na hranici minimálních platů…Takže ano, snažit se budeme, ale pokud nám Ministerstvo Kultury nebo Karlovarský kraj nepomůže, nebo nenajdeme zázračného sponzora, nebude to snadné ani možné. Půjdeme tomu rozhodně naproti zvyšováním kvality a osobním angažmá nad rámec toho, co se očekává. Jsem přesvědčen, že můžeme dvousetletou tradici udržet a rozvíjet, a že se i hudby milovným návštěvníkům lázní stane více než příjemným zážitkem zajít si k nám na koncert.

Jste uměleckým garantem festivalu Živé pohraničí/Lebendes Grenzland. Jakou roli pro Vás hrají česko-německé vztahy v hudbě, kam v současnosti směřují a jaké jsou v tomto ohledu naše současné úkoly?
České země byly součástí evropského kulturního prostoru minimálně poslední čtyři století. Tragické události 20. století, zvláště totalitní režimy tuto sounáležitost násilně přetrhaly, a více než cokoliv jiného, zasely do duší mnoha lidí nenávist. Řekl bych, že hudba má tu sílu tyto zpřetrhané vazby navazovat. A tak je samozřejmé, že pokud jsme v Mariánských Lázních geograficky blízko k našim sousedům, uvědomujeme si, že jim vděčíme za mnohé, co tu vytvořili a co se zachovalo jejich původním obyvatelům. Proto jdeme festivalovým počinem touto cestou smíření.

Radek Baborák (foto Zuzana Bonisch)

Jsem nesmírně rád, že se začíná tato snaha projevovat třeba tím, že na zahajovací koncert poskytl záštitu předchozí ministr zahraničí pan Petříček, a i současný ministr pan Kulhánek ji převzal a setká se před a po koncertě se svojí bavorskou kolegyní a regionálními politiky. Stejně tak podpora německých hudebníků, členů Mnichovské filharmonie a Bamberských symfoniků, kteří přijedou do festivalového orchestru hrát, je velkým symbolem. Tito, a řada hráčů českých orchestrů a ZSO ML, utvoří unikátní orchestr, který se v tomto roce sejde poprvé, ale rozhodně ne naposledy. Rádi bychom navázali užší spolupráci v regionu. Bamberg, Bayreuth, Weiden, Regensburg jsou nedaleko.

Děkujeme za rozhovor!

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments