Radka Zvonařová: Spící krasavice je výzva pro celý soubor

  1. 1
  2. 2

Spící krasavice je klasika klasik, je to váš šálek čaje? A máte svou vysněnou roli?
Ano určitě je. Já mám ráda klasické tituly. Moje vysněné role se v průběhu času dost mění. Kdysi to určitě byla Odetta Odilie v Labutím jezeře, Julie v baletu Romeo a Julie. Teď by mě více lákala Dáma s kaméliemi, nebo Taťána v Oněginovi.

Jak je pro vás osobně těžké tak dlouhou dobu fungovat bez jeviště a bez diváků? Stoupnout si každý den na sále k tyči je jistě mnohem snazší, když vás večer dobije potlesk vyprodaného divadla.
Vím, že pro spoustu tanečníků je to nepříjemné. Ale já to vidím trochu jinak. Samozřejmě mi chybí diváci, ale když to nejde, tak se musí vymyslet alternativa. Ráno vstanete, zacvičíte si, pak máte nějaké zkoušky a večer máte volný, protože není představení, a vy můžete dělat cokoliv jiného. Například si číst, věnovat se rodině, domácím mazlíčkům apod. Už před rokem jsem to vnímala jako takové zastavení a nadechnutí a otevření se novým možnostem.

Radka Zvonařová (foto Serghei Gherciu)

Ve Spící krasavici má hlavní roli i váš muž Adam Zvonař, první sólista Baletu ND, mluvíte doma o baletu?
Ano, diváci se na něj mohou těšit v premiéře naživo, která je plánována na začátku příští sezony, pokud to situace dovolí. Samozřejmě, balet je součástí našeho života, a proto se o něm i často bavíme. Ale to není naše jediné téma, jak si spoustu lidí myslí (směje se Radka Zvonařová).

Spící krasavice začíná narozením miminka, vy jste už asi dva roky vdaná: jak uvažujete o mateřství? Pro tanečnici je to ještě daleko složitější téma než pro jakoukoliv jinou pracující ženu. Musí tanečnice volit mezi kariérou a rodinou?
S manželem se tomu nebráníme, ale ani neplánujeme. Věříme, že, jestli to má být, tak to přijde. Mezi tanečníky je to velmi diskutované téma, ale myslím si, že každý jsme jiný a máme to nějakým způsobem dáno.

Záznam nové inscenace Spící krasavice uvede soubor Baletu ND v online premiéře ve čtvrtek 29. dubna od 19.00 hodin. Balet bude možné zhlédnout až do 5. května. Záznam bude dostupný zdarma na oficiálním YouTube kanálu Baletu Národního divadla.

 

Radka Zvonařová začala s tancem v šesti letech, vystudovala pražskou Taneční konzervatoř, kde už při studiu tančila Šeříkovou vílu v Šípkové Růžence (pod tímto názvem je někdy uváděn balet Spící krasavice) a zúčastnila se několika baletních soutěží. Ihned po studiu se stala členkou baletu Národního divadla a po dvou letech byla jmenována demisólistkou. Za dobu jejího působení v souboru ND ji diváci mohli vidět v řadě titulů klasického i současného repertoáru.  (Přečtěte si více…)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments