Ředitel Pařížské opery odstupuje kvůli schodku 40 milionů eur

Dosavadní ředitel Pařížské opery (Opéra National de Paris) Stéphane Lissner odchází ze své funkce o šest měsíců dříve před vypršením své smlouvy s divadlem. Důvodem je deficit 40 milionů eur. Ztráty nezpůsobil jen koronavirus. Více než 14 milionů eur ztráty bylo způsobeno stávkami zaměstnanců počátkem tohoto roku.
Stéphane Lissner (archiv OP)

Stéphane Lissner byl generálním ředitelem Pařížské opery od roku 2014, svoji smlouvu však ukončí 31. prosince 2020, šest měsíců před vypršením svého mandátu. Ten převezme jeho následovník Alexander Neef, který musí vypracovat plán na vyřešení dluhu 40 milionů eur.

Vláda odmítla prodloužit Lissnerovi mandát. „Byl jsem velmi kritizován za svůj postoj, který jsem zaujal vůči účastníkům stávky v Pařížské opeře v prosinci roku 2019,“ uvedl Stéphane Lissner novinářům.

Následující stávky proti důchodové reformě mezi 5. a 3. březnem 2020 zcela zastavily veškerý provoz, což pro Pařížskou operu představovalo ztrátu více než 14,5 milionu eur. Uzavření Palais Garnier a Opéra Bastille kvůli pandemii koronaviru podle deníku Le Monde způsobilo schodek 31 milionů eur.

Je pravděpodobné, že ke konci roku 2020 nebude mít Pařížská opera žádný kapitál na výplaty pracovníků,“ říká Lissner. „Máme dluh 40 milionů eur a Pařížská opera je na mizině,“ dodává.

V Pařížské opeře existují odpovědné odbory, které konstruktivně spolupracují. Existují ale i organizace zaměřené proti jakékoli reformě správy věcí veřejných, které ve víře, že brání zaměstnance, ohrožují celý pracovní proces.“

Zatímco Lissner převezme režii divadla San Carlo v Neapoli, Alexander Neef za asistence zástupce generálního ředitele opery Martina Ajdariho dostane od 1. července úkol vypracovat zprávu o situaci instituce a návrh, jak ji dostat z bezprecedentní krize. Uvedlo to ve své tiskové zprávě francouzské ministerstvo kultury.

Operní a baletní repertoár Pařížské opery se plánuje v Bastille od konce listopadu 2020 a v Palais Garnier od ledna 2021.

Stéphane Lissner patří mezi špičku světového divadelního managementu. Narodil se v Paříži roku 1953 a již ve věku šestnácti let režíroval svoji první hru. Do roku 1972 pracoval v Théâtre Mécanique, kde se naučil porozumět veškerým potřebám moderního divadla od elektrikářských prací, po divadelní režii a management.

Působil v řadě prestižních divadel a hudebních institucí, jako např. Théâtre du Châtelet (1983-1988), Orchestre de Paris (1993-1995), byl ředitelem festivalu v Aix-en-Provence (1998-2006), spoluředitelem Théâtre des Bouffes du Nord (1998-2005) či Théâtre de la Madeleine (2002-2011). Mezi lety 2005 a 2014 byl generálním manažerem milánského Teatro della Scala jakožto první neitalský ředitel v dějinách tohoto divadla. Ve stejné době též řídil rakouský festival Wiener Festwochen. Ředitelem Pařížské opery byl zvolen roku 2012 a do funkce nastoupil v srpnu roku 2014. Lissner je rytířem Řádu čestné legie i důstojníkem francouzského Národního řádu za zásluhy a Národního řádu za zásluhy Italské republiky.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat