Říjen s Lípou Musicou

Šestnáctý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica odstartoval v polovině září a nabídl prozatím deset koncertů, které do jednoho spojila vysoká umělecká kvalita a bezmála stoprocentní návštěvnost. Organizátoři letos nekonformně vsadili na komornější úvod s Joelem Frederiksenem a Ensemblem Phoenix Munich a setkali se s vynikajícím přijetím ze strany publika. K dosavadním vrcholům se zařadilo i vystoupení Hany Blažíkové s Collegiem Marianum, Kühnova dětského sboru či vynikajících německých hostů – varhaníka Albrechta Kocha či tenoristy Marcuse Brutschera.

Martinů Voices a Lukáš Vasilek (zdroj Lípa Musica)

Říjnová nabídka největšího severočeského festivalu, který se nadto etabloval i v přilehlém Sasku, láká žánrovou pestrostí i zajímavými uměleckými jmény a lokalitami. V prvním říjnovém týdnu festival nabídne dvě saská zastavení. Na státní svátek ke znovusjednocení Německa se v příhraniční obci Waltersdorf nedaleko Varnsdorfu poprvé představí vynikající komorní sbor Martinů Voices se svým sbormistrem Lukášem Vasilkem. V programu nazvaném Chvála lidského hlasu zazní sborová díla od renesance po současnost.

Jedním z vrcholů saské kapitoly festivalu bude v pátek 6. října provedení Mozartova nedostižného Requiem. Méně uváděnou Eiblerovu verzi pro monumentální žitavský Jánský kostel nastuduje Musica Florea Marka Štryncla.

Musica Florea a Marek Štryncl (zdroj Lípa Musica / foto M. Světlík)

První říjnový víkend slibuje českolipské setkání s Jiřím Bártou a Terezií Fialovou nebo večer s barokní hudbou v podání Ensemble Inégal ve zcela nově zrekonstruovaném kostele Nanebevzetí Panny Marie v Konojedech nedaleko malebného města Úštěk.

Pokud by měl být do znaku 16. ročníku Lípy Musiky vybrán jediný hudební nástroj, který jej nejvíce charakterizuje, mohl by to být lesní roh spojený s osobností nového uměleckého garanta Radka Baboráka, či klarinet. Ten v děčínském zámku rozehraje náš přední klarinetista Igor Františák, hravého Stockhausenova Harlekýna ztvární Karel Dohnal a na sklonku letošního ročníku kouzlo tohoto dechové nástroje představí mladé generaci světově proslulý hráč Milan Řeřicha.

Milan Řeřicha (zdroj Lípa Musica)

Komorní hudba a současně péče o regionální tradice jsou jedněmi z hlavních priorit Lípy Musiky. Obojí se snoubí v projektu, který festival vsadil do zámku v srdci Máchova kraje, do Doks. Zde v minulém století závěr svého života strávil Antonín Bennewitz, významný český houslista, dirigent, hudební pedagog a spoluzakladatel Českého kvarteta. Připomeňme, že jeho pedagogické úsilí zformovalo takové osobnosti, jakými byli Josef Suk, Oskar Nedbal, Otakar Ševčík, František Ondříček, Jiří Herold či Karel Hoffmann. Poctu této dokské osobnosti složí jeho jmenovci – Bennewitzovo kvarteto.

Významnou linku letošní dramaturgie Lípy Musiky představuje i tanec, který prolne hned dvěma říjnovými festivalovými večery. Do České Lípy se po čtyřech letech vrací legendární Pražský komorní balet, který tentokrát přiveze svůj novější projekt Mystérium času – tři inscenace třech mladých choreografů, kteří se autorsky popasovali s fenoménem času. Taneční prvek v podání známých tváří z oblíbeného televizního pořadu StarDance si pro festivalové publikum připravil i jeho umělecký garant Radek Baborák, který v Novém Boru na státní svátek 28. října představí svou úspěšnou Orquestrinu.

Radek Baborák (zdroj Lípa Musica)

Třešničkou na dortu letošní festivalové nabídky je vystoupení naší současné operní hvězdy – basbarytonisty Adama Plachetky. To se v samém závěru festivalu uskuteční v libereckém Šaldově divadle coby koncert věnovaný Libereckému kraji. Mozartovský program s Adamem Plachetkou nastuduje Radek Baborák společně s Pražskými komorními sólisty, kteří se v premiéře představí jako rezidenční festivalový orchestr.

Adam Plachetka (zdroj Lípa Musica / foto Pavel Hejný)

Ukončení saské kapitoly festivalu předznamená premiéra v lázeňské obci Lückendorf, kam zavítá renomovaný Afflatus Quintet. Samotný festival pak ukončí výjimečný epilog s příznačným názvem Dialogy o přátelství. Skutečnost, že si festival za svůj již před léty vzal boj za kultivaci a rozvoj česko-německých vztahů, potvrdil letošní ročník rozšířením počtu německých lokalit i prezentací německých umělců. V rovině duchovní stvrdí přátelský sousedský dialog, víru v pochopení, vzájemný respekt a vstřícnost děkovná bohoslužba, kterou budou společně celebrovat saský a litoměřický biskup.

Nejen samotná liturgie, ale i vlastní koncertní tečka bude patřit gregoriánskému chorálu v podání rezidenční Scholy Gregoriany Pragensis. Dialogy o přátelství spojí nejen Lípu Musicu s festivalem Dny česko-německé kultury, ale i české a německé návštěvníky, kteří se setkají v drážďanské katedrále Nejsvětější trojice, jež sama zůstává symbolickým mementem historických událostí.

Schola Gregoriana Pragensis (zdroj Lípa Musica)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat