Riskem k úspěchu: Rostislav Novák ml.

  1. 1
  2. 2

Jak může člověk při tvorbě říct, jaký bude výsledek? Třeba u projektu Family to ještě dva dny před premiérou nevypadalo, že projekt směřuje tam, kam původně měl. Objevuji teď možnosti propojování a kontrastu, jaký žánr v jaké chvíli dokáže emoci vyjádřit silněji, ale nic konkrétního ještě nevím. Inspirovala mě ale kniha Spratek Torey L. Hayden, se kterou jsem se setkal i osobně, a hledám další příběhy lidí diagnostikovaných ADHD. Chci se na téma podívat z mnoha různých pohledů, a proto spolupracuji s neurology, psychology, učiteli, dětmi i dospělými. Teď v dubnu se s nimi potkají i umělci a společně budeme hledat cestu, jak na to.

Bude nové představení i jakousi osvětou o poruše ADHD, která je opředena mnoha mýty?

Mě všelijaké příručky a návody dost odstrašují. Vedle divadla bych ale rád vytvořil publikaci Hejbej se a tvoř, založenou na vlastní zkušenosti. Já sám mám ADHD diagnostikovanou a mně osobně nejvíc pomohlo trénovat soustředění u malování a sebeunavit se fyzickou aktivitou. Tím jsem se i brzo dostal ke sportu, který má blízko k novému cirkusu… Rád bych ukázal, že ADHD nemá jen negativa. Vždyť ADHD měli údajně i Mozart, Albert Einstein, da Vinci nebo Jim Carrey, a to už jsou poměrně zvučná jména. Chtěl bych proto lidem říct: pojďme v dětech hledat jejich talent, kam by mohla jejich energie směřovat, aby z ní mohlo něco vzniknout.

Vaše představení v sobě často mají autobiografické prvky…

U každého nového projektu potřebuju cítit vnitřní pnutí, proč se chci zrovna tímto tématem zabývat. Když dělám autorské věci, vycházím ze svých zkušeností, ale už se mi nestává, že bych hrál sám sebe nebo někdo interpretoval moje vlastní zážitky.

Pocházíte z rodiny s dlouhou divadelní historií. Máte v sobě více z Nováků nebo spíše z Kopeckých?

Do svých osmnácti jsem tvrdě bojoval proti tradici a ani si neuměl představit, že bych se divadlu věnoval. Osmička (sólové představení 8 – Polib prdel kosům), kterou režírovali SKUTři, pak byla o tom, jak si stojím ve vztahu k naší rodině, a o hledání vlastní cesty. Kdybych ale neměl kořeny, jaké mám, něco jako La Putyka by nikdy nevzniklo.

Děkuji za rozhovor.

 

VIZITKA
Rostislav Novák ml. se narodil 24. prosince 1979 v Praze. Je hercem a principálem hudebně-akrobatického projektu Cirku La Putyka, který v roce 2009 založil společně s režisérským duem SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský). Za autorství a koncepci této inscenace byl v Cenách Sazky a Divadelních novin oceněn v kategorii Alternativní divadlo. Dříve již za inscenaci 8 – Polib prdel kosům, kterou vytvořil se SKUTRem, byl nominován na Talent roku Cen Alfréda Radoka. Představení Black Black Woods získalo v listopadu Cenu Divadelních novin na poli pohybového divadla a letos v únoru Cenu Česká divadelní DNA festivalu Malá inventura. Hraje v divadle Minor a divadle Archa. Známý je též z televizních seriálů Bazén a Velmi křehké vztahy. Je synem herce Rostislava Nováka staršího a potomkem 8. generace jednoho z nejstarších českých loutkařských rodů Kopeckých.

www.laputyka.cz

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na