Royal Philharmonic přerušili spolupráci s 81letým dirigentem. Důvod? Sexuální násilí

Královský filharmonický orchestr (Royal Philharmonic Orchestra) v Londýně kvůli obviněním ze sexuálních útoků zrušil vystoupení švýcarského dirigenta Charlese Dutoita. Dutoita, který je šéfdirigentem a uměleckým ředitelem tohoto orchestru, obvinily tři operní pěvkyně a jedna hudebnice ze sexuálního násilí.

Charles Dutoit (zdroj Pražské jaro / foto Zdeněk Chrapek)

Filharmonie podle zpravodajského serveru BBC uvedla, že se s Dutoitem dohodla, že dirigent prozatím nebude na koncertech vystupovat.

„Orchestr bere obvinění velmi vážně a Royal Philharmonic Orchestra věří, že pravda by měla být zjištěna právní cestou,“ uvedla filharmonie v prohlášení. „Nynější rozhodnutí, které učinili Royal Philharmonic Orchestra a Charles Dutoit, poskytuje čas, aby mohl být vytvořen jasný nadhled. Charles Dutoit musí mít možnost požádat o právní pomoc, aby mohl na obvinění reagovat,“ dodalo vedení orchestru.

Charles Dutoit a Chantal Juillet (zdroj Pražské jaro / foto Zdeněk Chrapek)

Ženy, které nyní jedenaosmdesátiletého Charlese Dutoita obvinily, uvedly, že nikdy v minulosti incidenty z obav před ztrátou angažmá nehlásily, neboť dirigent byl maestro a ony byly mladé. Události se podle výpovědí žen odehrály v letech 1985 až 2010, a to na rozličných místech, jako byly automobily, šatny, výtahy v hotelích či hotelové pokoje. Dirigentovo chování pak popsaly jako těsné sevření těl, vynucené líbání či přinucení k dotykům v intimních partiích.

Charles Dutoit vede orchestr od roku 2009, během své kariéry ale působil mimo jiné v Londýnském filharmonickém orchestru či s filharmoniky v Bostonu, Montrealu, Paříži, Tokiu či Los Angeles. Dirigenta z opakovaných vystoupení v rámci Pražského jara znají i čeští posluchači.

Charles Dutoit a Antonín Matzner (zdroj Pražské jaro / foto Zdeněk Chrapek)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat