Royal Philharmonic přerušili spolupráci s 81letým dirigentem. Důvod? Sexuální násilí

Královský filharmonický orchestr (Royal Philharmonic Orchestra) v Londýně kvůli obviněním ze sexuálních útoků zrušil vystoupení švýcarského dirigenta Charlese Dutoita. Dutoita, který je šéfdirigentem a uměleckým ředitelem tohoto orchestru, obvinily tři operní pěvkyně a jedna hudebnice ze sexuálního násilí.

Charles Dutoit (zdroj Pražské jaro / foto Zdeněk Chrapek)

Filharmonie podle zpravodajského serveru BBC uvedla, že se s Dutoitem dohodla, že dirigent prozatím nebude na koncertech vystupovat.

“Orchestr bere obvinění velmi vážně a Royal Philharmonic Orchestra věří, že pravda by měla být zjištěna právní cestou,” uvedla filharmonie v prohlášení. “Nynější rozhodnutí, které učinili Royal Philharmonic Orchestra a Charles Dutoit, poskytuje čas, aby mohl být vytvořen jasný nadhled. Charles Dutoit musí mít možnost požádat o právní pomoc, aby mohl na obvinění reagovat,” dodalo vedení orchestru.

Charles Dutoit a Chantal Juillet (zdroj Pražské jaro / foto Zdeněk Chrapek)

Ženy, které nyní jedenaosmdesátiletého Charlese Dutoita obvinily, uvedly, že nikdy v minulosti incidenty z obav před ztrátou angažmá nehlásily, neboť dirigent byl maestro a ony byly mladé. Události se podle výpovědí žen odehrály v letech 1985 až 2010, a to na rozličných místech, jako byly automobily, šatny, výtahy v hotelích či hotelové pokoje. Dirigentovo chování pak popsaly jako těsné sevření těl, vynucené líbání či přinucení k dotykům v intimních partiích.

Charles Dutoit vede orchestr od roku 2009, během své kariéry ale působil mimo jiné v Londýnském filharmonickém orchestru či s filharmoniky v Bostonu, Montrealu, Paříži, Tokiu či Los Angeles. Dirigenta z opakovaných vystoupení v rámci Pražského jara znají i čeští posluchači.

Charles Dutoit a Antonín Matzner (zdroj Pražské jaro / foto Zdeněk Chrapek)

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na