Rozhodnuto: Výrobce varhan pro svatovítskou katedrálu je vybrán, hotové by měly být za 2 roky

Nadační fond Svatovítské varhany již vybral jednoho ze čtyř zájemců o výrobu nového nástroje pro pražskou katedrálu. Oznámí ho ale až na konci dubna, kdy se bude připomínat 1020. výročí smrti českého patrona sv. Vojtěcha, jehož jméno katedrála také nese. To připadá na 23. dubna, kdy se v katedrále uskuteční bohoslužba na jeho počest. O den později bude se zhotovitelem varhan v katedrále podepsána smlouva.

Katedrála svatého Víta Praha (zdroj commons.wikimedia.org/Michal Bjalek)

Peníze ve veřejné sbírce přibývají a počítá se s tím, že lidé by nový nástroj mohli poprvé slyšet ke konci roku 2019. Z potřebných několika desítek milionů korun je k dnešnímu dni vybráno téměř 24 milionů korun, což je třetina cílové částky.

Komise vybírala ze čtyř nabídek podle umělecké kvality, kreativity návrhu, architektonického ztvárnění varhanní skříně, technických parametrů i podle ceny.

V pražské katedrále by nové varhany měly být instalovány nejpozději do 28. září 2019. Mají v jednadvacátém století ukončit dostavbu katedrály, která v současnosti patří církvi i státu zároveň. Iniciátoři projektu v roce 2015 vyhlásili národní sbírku. Katedrální varhany budou originálním uměleckým dílem stavěným na míru prostoru svatovítské katedrály se složitým členěním i náročnou akustikou.

Dosavadní Mölzerovy romantické varhany na Wohlmutově kruchtě nad chórovou kaplí jsou zvukově dostačující pouze pro starou část. Od dostavby katedrály proto byly učiněny už tři pokusy postavit nový nástroj, který by zvukově zaplnil prostor celé dostavěné katedrály. Pro tento účel byl vystavěn velký novogotický kůr nad hlavním vchodem s rozetou.

Mohlo by vás zajímat