Rozhovor s choreografkou a historičkou Helenou Kazárovou nejen o barokním tanci a divadle

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5

Česká taneční historička a choreografka, publicistka, pedagožka, specialistka na dobové inscenace.
Absolvovala pražskou AMU, kde od roku 1990 působila jako odborná asistentka, od 2001 jako docentka (habilitační práce Barokní taneční formy v zrcadle Feuilletovy notace), získala doktorát (2004, disertační práce Vývoj jevištního tance v barokní střední Evropě), v roce 2011 byla jmenována profesorkou.
Působila jako profesionální tanečnice, metodička tanečních oborů, redaktorka Tanečních listů, pedagožka na Taneční konzervatoři hl. m. Prahy a dalších tanečních školách. Dlouhodobě se specializuje na taneční a pohybovou kulturu minulých století, což ji přivedlo k choreografické tvůrčí činnosti. V roce 1997 založila a nadále umělecky vede Hartig Ensemble – Tance a balety tří století (www.hartigensemble.cz). Věnuje se rekonstrukcím a oživováním tanců ze zápisů a grafických záznamů z 16.–18. století, vytváří choreografie ve stylu minulých epoch, režíruje barokní opery. Spolupracuje s hudebníky zabývajícími se historicky poučenou interpretací, mnoho projektů vytvořila zejména s orchestrem Musica Florea Marka Štryncla.
Je autorkou dvou knih (Barokní taneční formy (AMU, 2019 2. vydání), Barokní balet ve střední Evropě (AMU, 2008), a velkého počtu odborných statí, katalogových esejí a slovníkových hesel, publikuje recenze a kritiky.
Choreograficky a režijně se podílela na více jak dvaceti dobových inscenacích (viz www.hartigensemble.cz/umělecké vedení), spolupracuje s rozhlasem, televizí i filmem. Se svým souborem pravidelně účinkuje na festivalech u nás i v zahraničí, vyučuje historické tance a účastní se mezinárodních odborných konferencí.
Životopis na stránkách HAMU zde.

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na