Rozhovor s Luciou Kašiarovou o Studiu ALTA a jeho budoucnosti

  1. 1
  2. 2

Jaká budoucnost čeká dětské studio Altík?
Altík zatím pokračuje ve své činnosti v původních prostorách. Samozřejmě s Altíkem budeme připravovat některé komunitní akce ALTY v Invalidovně, a až si nové prostory otestujeme, pravděpodobně vznikne Altík i tam.

A co rezidence pro umělce, mohou ještě plnohodnotně proběhnout?
Rezidence se naopak ještě více umocní. Chceme rozšířit svou nabídku uměleckých rezidencí časově, prostorově i oborově a stát se mezinárodním rezidenčním centrem. Na začátku února vyhlásíme open call na využívání některých místností v Invalidovně jako ateliéry, zkušebny, kanceláře či huby. Pro tyto specifické prostory budeme vyhledávat (nejen) umělce, kteří budou svou prací naplňovat hodnoty, které jako organizace chceme šířit do společnosti: tolerance, nehierarchické jednání, pestrost, společenská a ekologická odpovědnost. Navíc máme nově i ambasadory, tedy tři rezidenční skupiny, které budou s ALTOU úzce spolupracovat nejen programově, ale i propagačně a provozně. Jde o tYhle, Ufftenživot a duo Tereza Ondrová a Peter Šavel.

Studio ALTA – zkušebna 23 (foto archiv Studia ALTA)

Studio ALTA tedy bude moci dále zaštiťovat a podporovat nové umělecké projekty?
Vše je obsaženo v hesle naší organizace „Neustále v pohybu“. Náš program se mění s novým působištěm, kvalita ale zůstane, jak pevně věříme, zachována. Na neustálé změny jsme připraveni a vytěžíme z nich to nejlepší. Nadále pokračujeme v pořádání workshopů a provozování zkušeben, do konce roku 2020 budou umělci moci využívat i malou zkušebnu v areálu v Bubenské ulici, kde se budou střídat s kurzy Altíku. Zahájení provozu v Invalidovně plánujeme na 6. května. Diváci i umělci se mohou těšit na nové programové formáty, nové i známé tváře, a hlavně na jedinečnou atmosféru našeho nového působiště. Navíc díky úzké spolupráci s Národním památkovým ústavem připravujeme program, ve kterém se dozvíte zajímavosti z historie Invalidovny.

Studio ALTA bylo opravdu pevně spjaté s konkrétním prostorem. Zachová si do budoucna i svůj název, nebo plánujete radikální změnu celé „značky“ a konečnou tečku za historií ALTY?
Studio ALTA vzniklo z potřeby poskytnout prostor pro uměleckou tvorbu a bádání. Naše aktivity jsou sice spjaté s konkrétním místem, ale mnohem víc než určité místo je důležitá samotná myšlenka ALTY, která je přenositelná kamkoli. ALTA nežije mezi zdmi nějaké budovy, ale je „zasetá“ přímo v lidech, kteří ji šíří dál. Nechceme a ani nemůžeme mít kontrolu nad tím, kde a v jaké podobě se objeví. ALTA zůstává ALTOU a zanikne, až když už ji lidé nebudou potřebovat.

Lucia Kašiarová (foto archiv Studia ALTA)

Připomenete prosím, jak vznikl samotný název studia „Alta“, co pro vás znamená?
ALTA vznikla odvozením od názvu naší organizace [email protected], je to slovní hříčka, která nemá žádný přesný význam. Je nositelem toho, čím si ji lidí naplní.

ALTA je (zatím ještě) také místem společných setkávání a doslova teplého přístavu. I tak přízemní věc jako skutečné fyzické teplo nás spojuje. Co jsem zatím poznala Invalidovnu, je to pozoruhodný prostor s ohromným geniem loci, ale subjektivně i fyzicky z jeho zdí čiší chlad. Může v jeho prostorách vzniknout něco podobného jako kavárna Obývák, kde člověk najde klid a útočiště v sychravých dnech?
To, co tam společně s návštěvníky vytvoříme, nám zatím není zcela jasné. Jak jsem již říkala, my pracujeme se změnou, chybou, nepředvídatelností. Sama jsem zvědavá, jakou energií ten majestátní prostor nakonec všichni společně naplníme.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat