Rozhovor s Marií Kinsky: Kultura je nutná a na dosah

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Důležité je sdružit se kolem existujících organizací, které teď opravdu velmi intenzivně spolupracují a bojují za lepší podmínky v oboru. Právě v dnešních dnech se ukazuje, jak je důležité, aby takové organizace existovaly, dobře fungovaly a měly velkou členskou základnu. Vím, že teď mají umělci hodně starostí, ale pracovat společně opravdu teď pomůže víc než kdy dřív, takže zvu všechny ještě jednou do Vize.

A jsou aktuálně ohlasy na činnost Vize? Poslední schůze proběhla doslova za pět minut dvanáct před vyhlášením karantény, výstupy byly slibné
Ano, za pět minut dvanáct… ale šlo to dobře! Vize se obnoví! Cíl se nezmění, ale způsob ano. Vize je profesní organizace, která je nezbytná pro fungování našeho tanečního a pohybového oboru a musí obor sdružit.

Setkání mělo za cíl znovu prezentovat Vizi tance, aktivovat nové členy a rovnou je nechat vytvořit skupiny, ve kterých budou spolupracovat. Začíná to fungovat. Ze šesti pracovních skupin jsou už dvě funkční, a to i teď, když je nouzová situace!

Doufám, že brzo, díky tomu, že budeme intenzivněji spolupracovat v oboru, budeme se moci vzájemně obohacovat, že budeme moci pokračovat v politice, která chce doplnit to, co v oboru chybí, a ve spolupráci s institucemi. Budovat lepší rámec pro fungování našeho oboru. Není to málo, ale moc se na to těším.

Žďár nad Sázavou – zámek (zdroj Festival KoresponDance)

Máte nějakou osobní radu, jak v těchto chvílích nepodlehnout stresu a udržet si chladnou hlavu, snad i optimismus?
Současná krize je spíš o emocích, které vyvolávají každodenní, nebo spíš každohodinové zprávy. A není to proto, že se o tom pořád mluví a že to jsou nejdůležitější zprávy, ale protože lidi jsou izolovaní, což pro analýzu informací ani pro optimální psychický stav není zrovna dobré.

Zároveň pozor na čísla, když nejsou dostačující podklady a statistiky! Například není udělán dostatečný počet testů, takže nevíme, kolik lidí je nemocných. Tak je potřeba vědět, co skutečně říkají nebo neříkají čísla, která každý den dostáváme. Informace jsou pouze k jednomu tématu a zapomíná se na kontext. Bez kontextu problém není viděn reálně, a hlavně se ho nepodaří vyřešit.

Jeden problém je, že skoro žádný zdravotní systém na světě není připraven na epidemii. Není to jenom o Covid-19, stejné to bylo se SARS, HIV atd. Hlavně státy, které se nesoustředí na řešení pouze jednoho problému, ale řeší vše nejen rychle, ale i komplexně, rychle se adaptují a mají dobré výsledky, tak tyto státy spojily síly – veřejný a privátní sektor, firmy a zdravotní systém, armáda pomáhá nemocnicím atd. Tyhle státy neřeší situaci na základě ideologie ani podle osobních zájmů…

Jinak, co vidím, je solidarita mezi lidmi. Miluji francouzskou iniciativu, která vybízí, ať každý otevře okna v osm hodin večer a všichni tleskají jako výraz poděkování zdravotníkům a veřejným službám, které dál fungují. Miluji česká divadla, která šijí roušky pro nemocnice atd. atd. Lidskost v nás je a ukazuje se J

Vidím to také jako filosofický vzkaz, který nám možná pomůže směřovat život jinak. Uvidíme, jaký bude život po, ale teď je sebereflexe řekla bych bohatší. Lidé čtou, dívají se na filmy, poslouchají hudbu, sledují představení online… Kultura je nutná a na dosah… A určitě kultura a umění budou hodně nutné i po karanténě. Ať se chytře léčí trauma.

 

A protože se situace mění ze dne na den, přidávám také skutečné datum obdržení odpovědí na otázky, což bylo 8. dubna (pozn. red.)

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat