Začínají Olomoucké barokní slavnosti

  1. 1
  2. 2
Olomoucké barokní slavnosti se letos již počtvrté objevují mezi významnými letními kulturními událostmi města. Ze skromných začátků se přerodily do velice zajímavé podoby. Po tři týdny od 29. června do 22. července se v budově Jezuitského konviktu budou diváci potkávat s osmi barokními a neobarokními tituly. Duší celého projektu jsou členové Ensemble Damian v čele se skladatelem, dirigentem, režisérem a výtvarníkem Tomášem Hanzlíkem.
Tomáš Hanzlík (foto Muzeum umění Olomouc/Zdeněk Sodoma)
Tomáš Hanzlík (foto Muzeum umění Olomouc/Zdeněk Sodoma)


Letošní ročník dostává novou podobu, došlo k výrazným dramaturgickým změnám. Především jde o to, že se budou během jednoho večera uvádět dva tituly a obecenstvu tak přibyla přestávka. Souvisí tato skutečnost se změnami v týmu Ensemble Damian?

Ensemble Damian se počátkem roku transformoval na zapsaný spolek. Se způsobem produkční práce tato změna ale zásadně nesouvisí. Propagaci festivalu zajišťuje partnersky již tradičně statutární město Olomouc. Stejně důležité je partnerství s Univerzitou Palackého, která poskytuje prostory, zázemí a zajišťuje ubytování účinkujících. Ministerstvo kultury a Olomoucký kraj podporují již tradičně festival granty.

Poměrně zajímavá je nabízená skladba každého festivalového večera. Můžete prozradit něco víc ohledně připravovaných výstav v budově konviktu?

V rámci čtvrtého ročníku Olomouckých barokních slavností zazní tradičně šest různých programů v celkem čtyřiadvaceti večerech. Pět celovečerních programů bude úplně nových a v tradičním festivalovém Endymiovi budou částečně noví zpěváci, kterým byly přizpůsobeny pěvecké party. Po loňské kontratenorové travesti-verzi dostanou letos příležitost ženy. Novinkou je rozsah večerních produkcí, který bude oproti předchozím ročníkům dvojnásobný. V předchozích letech pořadatelé původní barokní opery krátili na zhruba šedesátiminutové jednoaktovky. Krátké, zhruba hodinové, kusy tedy byly doplněny na dvojprogram. Je to tradiční formát kamenných divadel. Letos budou znít rozsáhlejší skladby poprvé v úplnosti. O přestávce bude pro návštěvníky připraveno pohoštění v nově otevřeném Atriu Vlastivědného muzea, které bezprostředně sousedí s Atriem Uměleckého centra Univerzity Palackého. Tam budou opery inscenovány na replice barokního divadla. V chodbách Jezuitského konviktu uměleckého centra Univerzity Palackého budou instalovány výstavy Kulisy divadla ze Sudslavy a velkoformátové zvětšeniny návrhů výzdoby nezachovaného olomouckého barokního orloje.

V rámci festivalu Divadelní Flora jste v květnu uvedli premiéru opery Johanna Adolpha Hasse La Semele, v rámci Smetanovy Litomyšle jste provedli Míčovu Operosu. Obě zazní také na letošních Olomouckých barokních slavnostech. Na které další nové tituly se mohou diváci těšit a co vás vedlo právě k jejich výběru?

Novinkou je uvedení pantomimického Händelova Alchymisty, tedy představení s hudbou, ale poprvé bez zpěváků. Tradičního festivalového Endymiona provedou noví sólisté a ve druhé části večera bude doplněn populárním Torsem.

Dále uvedeme nekrácenou kompletní verzi karnevalového pasticcia Facetum Musicum (Händel, Lotti, Vivaldi) v novém pěveckém obsazení – v hlavní roli se představí Jaromír Nosek. Festival otevře na konci školního roku Caldarova Girlanda z květů, komponovaná původně pro nezletilé zpěváky, v autentickém provedení velmi mladých umělců.

Kteří zahraniční hosté a noví sólisté na festivalu vystoupí?

Endymia bude zpívat kontratenorista Filip Dámec, který loni oslnil svým vysokým sopránem jako Hyacinthus v Mozartově rané opeře. Skvělé pěvecké obsazení má novodobá premiéra gratulační serenaty Františka Antonína Míči Usilovná stavba tří kolosů (Rozsnyó, Kunath, Vylíčilová, Hacek, Nosek). Vrcholem festivalu bude závěrečná La Semele Johanna Adolpha Hasseho. Mimořádné partituře se dostalo skvělého obsazení: Dora Pavlíková jako zhrzená manželka, Martin Ptáček jako hypersexuální záletník Jupiter a Hana Holodňáková jako jeho taktizující milenka. Tito tři v moci alegorických postav Lásky (Šimon Hron) a Pomsty (Sergej Sanža). Novinkou v doposud výhradně operní dramaturgii Olomouckých barokních slavností je melodramatická pantomima – Händelův Alchymista a po pauze Arion Tomáše Hanzlíka v podání Divadla Facka za doprovodu Damian Orchestra.

Stojíte na startovní čáře čtvrtého ročníku Olomouckých barokních slavností, ale zcela jistě již máte v hlavě sny a plány na ročníky příští. Kam se chcete ubírat?

Dramaturgie příštích Olomouckých barokních slavností 2017 je již hotová, rozvíjí stejný směr, tedy neobarokní opery komponované na dochovaná libreta a barokní opery související s moravskými šlechtickými dvory. Na nich se totiž na počátku osmnáctého století provozovala díla italských operních novinek, často i ve světových premiérách.

Děkuji za rozhovor a čtvrtému ročníku Olomouckých barokních slavností chci popřát hodně spokojených diváků a celému realizačnímu týmu hodně sil do tohoto barokního maratonu!

Vizitka:

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat