Rozpačité přijetí premiéry Figarovy svatby v Mnichově

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Současná mnichovská inscenace by měla sloužit opět řadu let jako jedno z profilových představení, ve kterém se bude střídat řada pěveckých hostů. Bohužel hlavním problémem nové inscenace i u tak zkušeného dirigenta, jako je Constantinos Carydis, tentokráte zůstává svéhlavé a manýristické hudební pojetí.


Anděl zkázy pokračuje ve vítězném tažení

The Exterminating Angel (Anděl zkázy), poslední opera britského skladatele Thomase Adèse, po velkém úspěchu při světové premiéře na Salcburském festivalu v létě 2016 (recenzi jsme přinesli ve festivalovém kaleidoskopu zde) i po velmi příznivých ohlasech při prvém uvedení v Royal Opera Covent Garden, která je jedním z koproducentů představení, pokračuje v cestě po předních světových scénách. Inscenace zvítězila i v kategorii Světová premiéra roku v soutěži Opera Awards. Po udělení tohoto významného ocenění si skladatel nemohl vynachválit salcburskou inscenaci i festivalové možnosti. Prohlásil: „Salcburk byl ideální kolébkou pro toto moje operní dítě! Mohl jsem týdny zkoušet v optimálních podmínkách s nejlepšími zpěváky na jevišti v Haus für Mozart.”

Opera teď 26. října zažila americkou premiéru v Metropolitní opeře v New Yorku (další koproducent inscenace) s částečně pozměněným obsazením a opět se skladatelem za dirigentským pultem. V obsazení figuruje několik hvězd současné opery, z nichž řadu známe i jako interprety staré hudby (Sally Matthews, Sophie Bevan, Alice Coote, Christine Rice, Iestin Davies) nebo jako pěvce s mnohostranným repertoárem (Rod Gilfry, Sir John Tomlinson, Joseph Kaiser). Někteří známí pěvci například vystřídali salcburské interprety – Anne Sofie von Otter v roli Leonory (nově Alice Coote) nebo tenoristu Charlese Workmana v roli Nobileho (nově Joseph Kaiser).

Thomas Adès: The Exterminating Angel – Metropolitan Opera New York 2017 (zdroj FB Metropolitan Opera / foto Ken Howard/Metropolitan Opera)

Opera obsahuje celkem třiadvacet sólových úkolů (oproti více než čtyřiceti rolím v Buñuelově filmu, které libreto omezilo zhruba na polovinu). Tom Cairns, libretista opery, vzniklé podle stejnojmenného surrealistického filmu Luise Buñuela z roku 1962, dílo režíruje.

Český divák bude mít možnost sledovat živé představení v rámci série přenosů z Metropolitní opery v sobotu 18. listopadu 2017. Doufejme, že tentokráte, ač jde o žhavou novinku, bude hlediště při přenosech plnější, než bývá zvykem u přenosů soudobých děl. Inscenace se pak na jaře, v březnu 2018, přenese do Kongelige Opera v Kodani, která je také koproducentem. Z úspěchu inscenace je zřejmé, jak výhodné jsou koprodukce mezi velkými operními domy.


Vojcek v Düsseldorfu

Bo Skovhus a Camilla Nylund excelují v rolích Vojcka a jeho milé Marie v inscenaci Bergovy opery Vojcek v düsseldorfské opeře. Nová inscenace Bergova hudebně-dramatického díla v Deutsche Oper am Rhein zaujala naprostou většinu kritiků mimořádným výkladem díla. Režisér Stefan Herheim přenáší děj do trestanecké kolonie v Severní Americe. Diváci na začátku inscenace přihlížejí popravě Vojcka, odsouzeného za sexuálně motivovanou vraždu.

Alban Berg: Wozzeck – Matthias Klink (Hauptmann), Bo Shovkus (Wozzeck) – Deutsche Oper am Rhein Düsseldorf 2017 (zdroj operamrhein.de / foto © Karl Forster)

Sexuální motivace jednání postav jsou velmi důležité pro Herheimův režijní koncept. Účastníci exekuce se proměňují v aktéry dramatu Vojckova života a smrti.

Proslulý dánský barytonista vytvořil Vojcka jako postavu postiženou těžkou psychózou a s velkou dávkou maskulinity. Jeho hrdina není v žádném případě trpným charakterem a až do konce bojuje se svým okolím, které ho ponižuje. Režisér relativizuje v případě Vojcka pojetí oběť/viník. Velký představitelský výkon je doplněn působivou vokální složkou, ve které mu ale část kritiků přeje ještě posílení znělosti střední polohy. V jádru lyrickou Marií je finská sopranistka neméně proslulé pověsti Camilla Nylund, která Marii vytváří v nádherném vokálním oblouku a též s velkým hereckým nasazením.

Alban Berg: Wozzeck – Camilla Nylund (Marie) – Deutsche Oper am Rhein Düsseldorf 2017 (zdroj operamrhein.de / foto © Karl Forster)

Skvěle jsou obsazeny i všechny střední a menší role. Hudební nastudování místního šéfdirigenta (Musikdirektora) Axela Kobera označují kritiky shodně za jeden z nejlepších výkonů za poslední období.

Jakmile ukončí Bo Skovhus sérii představení Vojcka, nastupuje záhy do další bergovské role. Jako Dr. Schön vystupuje v nové inscenaci Bergovy Lulu na scéně Wiener Staatsoper (premiéra 3. prosince 2017 s dirigentem Ingem Metzmacherem a v režii Willyho Deckera).


Angela Gheorghiu nahrazuje Annu Netrebko kvůli fotbalu

Anna Netrebko zrušila svoje dvě plánovaná vystoupení v titulní roli Pucciniho Tosky v Bayerische Staatsoper, která se měla odehrát 9. a 13. července 2018. Uvedeným důvodem jsou přípravy a vystoupení při slavnostním zahájení turnaje FIFA World Cup. Světový debut Anny Netrebko v roli operní divy Florie Tosky je ohlášen na galavečer 31. prosince 2017 na scéně Metropolitní opery, kde vystoupí v inscenaci Davida McVicara a dirigentem večera by měl být James Levine (popřípadě Bertrand de Billy).

Anna Netrebko (zdroj FB A. Netrebko / foto Vladimir Shirokov)

V mnichovské inscenaci Luca Bondyho v rámci letní přehlídky Münchner Opernfestspiele vedle Angely Gheorghiu, která Annu Netrebko zastoupí, budou vystupovat pod taktovkou Marca Armiliata tenorista Joseph Calleja a barytonista Thomas Hampson. Rumunská pěvkyně roli Tosky zpívala na nejvýznamnějších scénách Evropy i zámoří, například v londýnské Covent Garden, v berlínské Unter den Linden, ve Wiener Staatsoper i v inscenaci Luca Bondyho v Metropolitní opeře. V lednu 2018 by měla zpívat dvě představení Tosky ve Wiener Staatsoper, na kterou plynule naváže sérií představení téhož titulu v Covent Garden a v měsících březnu a dubnu by měla vystoupit v téže roli v hamburské opeře.

Angela Gheorghiu (zdroj angelagheorghiu.com / foto © Marius Baragan)


Nahrávka týdne

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na