Výjimečný večer: Rudolfinum vzdalo hold Jiřímu Bělohlávkovi

  1. 1
  2. 2
Česká filharmonie hrála Jiřímu Bělohlávkovi k jeho sedmdesátinám, koncert skončil ovacemi. Gratulovat přijela řada sólistů, mimo jiné sopranistka Karita Mattila či klavírista Paul Lewis. Šéfdirigent usedl v první polovině koncertu mezi diváky a dirigoval až druhou část večera, první obstaral Jakub Hrůša. Koncert nebyl avizován v programu, vstupenky se neprodávaly ani v předprodeji. V řadách publika usedli osobní hosté Jiřího Bělohlávka i orchestru, mnoho hudebníků, dirigenti i politici a také zhruba dvě stovky věrných abonentů, mezi něž se VIP lístky dostaly. Podle ředitele Marečka se program připravoval s "vědeckou přesností", pozvaní sólisté jsou Bělohlávkovi přátelé a také zvolení "skladatelé blízcí jeho srdci". Na následné noční oslavě pak šéfdirigent obdržel od ministra kultury Daniela Hermana ocenění Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění) a originální dort, který upekla hornistka a cukrářka Kateřina Javůrková a na němž ztvárnila figurky všech filharmoniků v čele se šéfdirigentem.

Jaká to byla nádherná oslava! Svoje sedmdesátiny slavil Jiří Bělohlávek společně s Českou filharmonií včera večer za účasti vynikajících umělců na pódiu a desítek hudebníků a přátel v hledišti Rudolfina. Oslava formou téměř rodinného koncertu, krátce před jeho narozeninami 24. února, dirigovaného v první části Jakubem Hrůšou a v druhé polovině oslavencem v režii orchestru byla dlouho utajovaná. Oslavou jeho jubilea je ve skutečnosti celá koncertní sezona plná dirigentských hvězd a prvotřídních sólistů.  Díky za tuto možnost nejen managementu České filharmonie, ale též věhlasu Jiřího Bělohlávka. Taková „Persona grata“ se v českém, nejen hudebním prostředí, jen tak nenajde.

Česká filharmonie & Jiří Bělohlávek - 13.1.2016 (foto © Petra Hajská)
Česká filharmonie & Jiří Bělohlávek (foto Petra Hajská)

Uvítání, koncert a noční pokoncertní oslava byla dojemným holdem muži, který musel tvrdě pracovat, a asi jako málokterý český umělec dosáhl takových vrcholů. Navíc se zasloužil nejen o propagaci české hudby v zahraničí, ale zejména dokázal pozdvihnout kvalitu České filharmonie. Angažoval mladé špičkové hráče (stejně tak, jak to dokázal v Pražské komorní filharmonii), kteří jsou ochotni investovat veškerý svůj talent a úsilí pro svého dirigenta a celý soubor. Ukázkou kvalit hráčů byla nejen část Brahmsova Dvojkoncertu zpaměti hrajících koncertních mistrů Josefa ŠpačkaVáclava Petra (hrajícího bohužel na zvukově slabý nově zakoupený milionový nástroj J. B. Villauma), ale mimořádně líbezné svítivé sólo houslistky Ireny Herajnové v Sukově Pohádce. Všichni hosté, kteří přišli na pódium, s Jiřím Bělohlávkem v minulosti spolupracovali a svojí účastí demonstrovali obdiv a úctu k jeho kvalitám. Jak Adam Plachetka, který byl  v Mozartově árii poněkud kryt orchestrem, tak zejména abcházsko-ruská sopranistka Hibla Gerzmava a obdivuhodný pětaosmdesátiletý Richard Novák zářili. Jeho mladistvý témbr bez známky velkého vibrata i dokonalá technika byly úžasné. V přídavku na konec první poloviny koncertu posluchači ocenili kouzelnou interpretaci árie Měsíčku na nebi hlubokém s jasnou a srozumitelnou deklamací v podání Karity Mattily.

Klečící Karita Mattila vzdává hold Jiřímu Bělohlávkovi (zdroj FB)
Klečící Karita Mattila vzdává hold Jiřímu Bělohlávkovi (zdroj FB)

Jak v Čajkovském, tak ve Dvořákovi (společně s tenoristou Jaroslavem Březinou) byl basista Jan Martiník více jak přesvědčivý. Světová klavírní hvězda Paul Lewis předvedl poslední větu Klavírního koncertu B dur Ludwiga van Beethovena s nadhledem i šibalským upozorněním s Happy Birthday. Orchestr hrál přesně a citlivě pod taktovkou Jakuba Hrůši a zejména Jiřího Bělohlávka, který dirigoval s koncentrací i grácií své skladatele. I když se na koncertním pódiu žádné překvapení ze strany orchestru ve formě přídavku nebo zpěvu nekonalo, nápaditý narozeninový dort předaný ve Dvoraně a Sloupovém sálu Rudolfina vše vynahradil.

narozeninový dort pro Jiřího Bělohlávka (foto autor)
Narozeninový dort pro Jiřího Bělohlávka (zdroj FB)

Ocenění Artis Bohemiae Amicis z rukou ministra kultury Daniela Hermana, zdravice Krzysztofa Pendereckého, sira Simona Rattla, Renée Fleming i milá neformální slova koncertního mistra Josefa Špačka zarámovala mimořádný večer.

Jiří Bělohlávek přebírá ocenění Artis Bohemiae Amicis z rukou ministra kultury Daniela Hermana (zdroj FB)
Jiří Bělohlávek přebírá ocenění Artis Bohemiae Amicis z rukou ministra kultury Daniela Hermana (zdroj FB)

Jiří Bělohlávek jako oslavenec poděkoval na závěr s plachostí a v rozpacích za ovace, kterých se mu dostalo. Dvořák, Martinů, Suk, Smetana i Janáček by zajisté zpívali unisono Happy Birthday.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat