Rybova vánoční mše dnes rozezněla kostel sv. Šimona a Judy v Praze

Slavná Rybova Česká mše vánoční v podání Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK dnes 25. prosince 2018 odpoledne zaplnila kostel sv. Šimona a Judy v Praze. S orchestrem vystoupil kvartet sólistů a Kühnův smíšený sbor pod vedením Jaroslava Brycha. Druhý koncert Rybovy České mše vánoční se na stejném místě uskuteční večer.
Kostel sv. Šimona a Judy Praha (foto archiv)

V pěveckých rolích zlidovělá mše Hej mistře! Jakuba Jana Ryby se představili Kateřina Kalvachová (soprán), Petra Vondrová (alt), Jaroslav Březina (tenor) a Michael Kubečka (bas). V závěru za aplausu přítomných posluchačů všech generací zazněla známá koleda Narodil se Kristus pán. “Je to nádherná hudba a zážitek umocňuje prostředí kostela sv. Šimona a Judy,” pochvalovala si jedna z přítomných divaček.

V kostele sv. Šimona a Judy ještě letos zazní 26. prosince v podání souboru historické hudby Karmína, který si připravil české i evropské vánoční písně. Nový rok zahájí Pražští symfonikové v Obecním domě Slovanskými tanci Antonína Dvořáka, tentokrát pod taktovkou Tomáše Braunera.

Rybova vánoční mše poprvé zazněla na svátky narození Ježíše Krista roku 1796 v katolickém kostele Povýšení svatého Kříže ve Starém Rožmitále. Oblibu získala v první polovině 19. století, kdy se podle historiků hrála hlavně na venkovských hudebních kůrech z nesčetných opisů a téměř zlidověla. Neodmyslitelně patří k vánočním svátkům a období adventu. Premiéru před nepříliš velkým počtem posluchačů v malém vesnickém kostelíku podle dobových zápisů provázelo bubnování deště a vanutí silného větru.

Je to skladba, kde autor nic nepředstírá, tvoří jasně a prostě, nemyslí na kontrapunkt a mistrovskou skladbu, ale na posluchače, a pod rukama – možná aniž to sám tuší – mu vzniká opravdu geniální kus,” uvedl varhaník a dirigent Robert Hugo. Podle odborníků je Rybova mše nejen posluchačsky vděčná, ale nečiní nijak přehnané nároky ani na interprety. Sbory zvládnou amatéři, stejně tak orchestrální party. Tiskem byla poprvé vydána v roce 1930.

Církvi se popularita České mše vánoční svého času moc nezamlouvala. Svědčí o tom například autentická poznámka neznámého církevního hodnostáře na klatovském opisu Rybovy mše z roku 1864: “Slátanina tato, kteráž za bezpříkladnou urážku církevní hudby považována býti musí, jest po dlouhá léta okrasou Narození Páně v Klatovech a běda řediteli kůru, kdyby kocovina tato neprovozovala se aspoň dvakrát o Vánocích...” Skladba pronikla i do Evropy a je jedním z nejhranějších českých děl.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na