Ryzí alt, ušlechtilá postava. Betty Fibichová – první altistka Národního divadla

  1. 1
  2. 2

Bohatá byla rovněž koncertní činnost Betty Fibichové. S první představitelkou Libuše Marií Sittovou zpívala poprvé Dvořákovy Moravské dvojzpěvy, v repertoáru měla rovněž altové sólo v Dvořákově kantátě Stabat mater a do dějin brněnského hudebního života se zapsalo její účinkování v Beethovenově IX. Symfonii v roce 1879.

Betty Fibichová (foto archiv)
Betty Fibichová (foto archiv)

Betty Fibichová byla známá svou vysokou profesionalitou, Ladislav Novák cituje ve své knize úryvek z dopisu, který mu napsal její syn doc. MUDr. Richard Fibich: „…Element dramatický byl u ní velmi vyvinut. Chodívala často do divadla na činohry, ale jen když hrály nejlepší herečky. Uměla jiné výborně napodobiti a mnohdy se i obávala, aby se od nich nenakazila zlozvyky ve výslovnosti nebo v gestu.“

Uměleckým vrcholem Betty Fibichové bylo její působení v Prozatímním divadle a v prvních letech Národního divadla. Dejme ještě jednou slovo Ladislavu Novákovi: „Říkávalo se o ní, že byla specialitou Národního divadla. A tou také byla svým nádherným altem, ojedinělým v souboru české opery až na dobu přítomnou, neboť žádná z altistek Národního divadla ji hlasově dosud nepřekonala, ba ani nedostihla.“ Ladislav Novák psal své vzpomínky někdy počátkem třicátých let a je pravda, že až do doby vrcholného působení Marty Krásové, jež se stala členkou Národního divadla v roce 1938, soubor altistku skutečně mimořádných kvalit, postrádal.

V průběhu osmdesátých let se začaly projevovat zdravotní problémy (vleklý plicní katar), dá se předpokládat, že na jejím zdravotním stavu se podepsaly i problémy osobní. Přesto byla ještě v sezoně 1889-1890 obsazena do čtyř studovaných premiér (Marcellina v Mozartově Figarově svatbě, Martinka v novém nastudování Hubičky, Marie v opeře Krakonoš a Madame Bertrám v Auberově opeře Zedník a zámečník). Členství v Národním divadle ukončila v lednu 1891. Nicméně v průběhu roku 1891 ještě dvakrát (v květnu a v červnu) vystoupila v roli Martinky v Hubičce.

Betty Fibichová zemřela 20. května 1901, sedm měsíců po smrti svého manžela, po jehož boku byla pochována na vyšehradském hřbitově.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat