S dirigentem Janem Štychem o opeře v minulosti i dnes

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5

Jste velice platným členem operní poroty Cen Thálie a sledujete tedy celou českou operní scénu. V čem je provozování opery v dnešní době jiné než za časů, kdy jste aktivně dirigoval? Jaká je dnešní generace pěvců, dirigentů a režisérů?
Myslím, že ve srovnání s minulostí je dobrých zpěváků méně. Málokterá premiéra se proto obejde bez hostů. Nedovedu to přesně spočítat, ale v naší zemi více než dvacet až třicet skutečně kvalitních pěvců není. Ti tedy objíždějí divadla, ve kterých ovšem nějací dobří pěvci také ještě zůstali, a premiéry mají pěvecky často výbornou úroveň. V menších divadlech dobrou prací dirigentů a příchodem mladých hudebníků se zlepšuje hra orchestrů a zdá se, že i sbory mají dobré vedení a podávají pěkné výkony. Horší je to se současnou režií. Módou režisérů se stalo nedbat představ autorů, naopak, aby dokázali svou originalitu, vymýšlejí trapné nesmysly. Sluch posluchače pak vnímá snahu hudebníků věrně tlumočit notový odkaz geniů, zrak se však neustále diví: místo dvora chudého statku – komnata bohatého paláce, místo barokní krinolíny – roztrhané džíny, místo cudného polibku – vilné objímání. Vznikají karikatury, jež jsou pokládány, někdy bohužel i kritikou, za modernost. Spatřit operu v krásném, herecky i výtvarně zajímavém pojetí tak, jak byla geniálními autory zamýšlená, je nyní téměř nemožné. Po každém takovém režisérem zničeném představení mám touhu zvolat jako kdysi Cicero: „Jak dlouho ještě, vy neumětelové, budete zneužívat naši trpělivost a ničit operu?“

Vy jste již před lety taktovku odložil, letos ji opět vezmete do ruky. Při jaké to bude příležitosti?
Richardu Novákovi, významnému členu Janáčkovy opery, je letos devadesát let. Vedení souboru se rozhodlo jeho výročí důstojně oslavit a pořádá koncert, na němž vystoupí spolu s mladými kolegy sám oslavenec. Richard mě k tomuto koncertu pozval a já si někde uříznu rovnou větvičku a rád se na pár chvilek přenesu o půl století zpět.  

Děkuji vám za rozhovor!

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5

Mohlo by vás zajímat


5 2 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments