S Michalem Krčmářem o životě baletní Étoile ve Finsku

  1. 1
  2. 2
  3. 3

A řeší se „druhá kariéra“ tanečních umělců? Vy jste ještě velmi mladý a na vrcholu sil, takže se vás to zatím netýká, ale…
Ve Finsku je taneční důchod, do kterého se odchází ve čtyřiačtyřiceti letech. Zatím jsem svou druhou kariéru neřešil. Určitě nevylučuji ani úplně balet opustit a odstěhovat se na jih do tepla po dlouhých letech studeného Finska. Najít si absolutně normální práci a užívat si důchod. Příležitostně učit na baletních školách, čemu se věnuji, když mám chvíli volna, už posledních pár let. Zatím nechávám tyto dveře další kariéry otevřené.

Bohemia Baletu Pocta Jaroslavu Slavickému – Nikola Márová a Michal Krčmář (foto Serghei Gherciu)

Nemohu se nezeptat na to, jak trávíte čas v karanténě. Jak se vůbec Finsko s krizí popasovalo, jaká opatření se vás tanečníků dotkla?
Myslím, že jsme všichni tímto tématem unavení. Bohužel je stále aktuální, ale důležité je nežít ve strachu. Média často zmanipulují mysl člověka nečekaným způsobem. Brát vše s rezervou, opatrnost, naslouchání instinktu a zdravému rozumu může zachránit víc životů než opatření, která jsou v některých případech přehnaná.
V Helsinkách jsme byli doma, jako skoro všichni po celém světě. Organizovaly se dobrovolné tréninky, schůzky online a čekalo se na další nařízení vlády. Myslím, že Finsko zvládlo krizi obstojně, ale všechno ukáže čas.

Je pro vás horší nemožnost trénovat a vystupovat, nebo vám schází kontakt se souborem? Tanečníci jsou výjimečně družní „tvorové“ zvyklí na stálou fyzickou blízkost a dotek druhých…
Nejvíc mi chybí jeviště. Já nesnáším baletní sály, v baletním studiu se vždy cítím jako host na návštěvě a na jevišti jsem konečně doma. Díky karanténě jsem měl možnost spoustu času trávit s naší desetiměsíční dcerou, takže pro nás to dopadlo dobře. Na jaře jsem měl hodně cestovat a vystupovat v Kazachstánu, Londýně, Rize, Milánu a Magdeburgu. Takhle jsem měl ale čas na to, co je opravdu důležité.

Michal Krčmář a Adam Zvonař – spolužáci (foto Serghei Gherciu)

Hodně se v posledních měsících začalo trénovat podle streamů baletních hodin a mnoho souborů se rozhodlo zveřejnit záznamy svých inscenací. Neobjevil jste na síti nějaké poklady jako divák?
Přiznám se, že jsem na nic nekoukal a nic nehledal. Během karantény jsem absolutně vypnul a žil hlavně jako manžel a táta. Balet jsem vůbec netrénoval. Dávám přednost jiným metodám, jelikož balet dělám celou sezónu v práci.

Máte české, nebo finské občanství?
Mám české občanství. Finské ani neplánuji dělat a díky EU ani nepotřebuji.

Je pro vás důležité vědět, kde jsou vaše původní kořeny? Národní písně, historie národa, čeština jako jazyk románů a básní… Předáte něco z toho dědictví své dceři? Já si třeba nedovedu představit, že bych žila v cizině, ale neukázala svým dětem krásu veršů Sládka nebo Nezvala, nebo by neznaly Mánesa, Kosárka, Mařáka, nevěděly, že jsou ze stejné „líhně“. Přitom vím, že dvojí identita by je mátla. Myslíte, že takové dilema nebudete mít?
Na svou dceru mluvím česky každý den, manželka zase italsky. Oba se také už čtvrtým rokem pomalu učíme jazyky druhého a děláme slušné pokroky. Učím malou česky, aby se v budoucnu mohla dozvědět něco o kultuře svého táty, když ji to bude zajímat. Naše dcera Sofia je dítětem Evropy. Narozena ve Finsku, s kořeny z Itálie a ČR. Budeme ji s mojí ženou vychovávat tak, aby měla otevřenou mysl pro všechny kultury. Každá má spoustu krásného co nabídnout. Rozhodně jí nebudeme žádnou vnucovat, ani upřednostňovat. Až přijde čas, sama si zvolí svou cestu a bude následovat, po čem touží.

Michal Krčmář a Miroslav Hajn v roce 2008 (foto archiv respondenta)

Příležitostně se věnujete vlastní tvorbě. Máte v současnosti inspiraci pro nějakou novou choreografii? Vidíte to jako možnost další realizace, až jednou přestanete tančit?
Choreografovat mě moc baví. S časem je to o dost horší, jelikož jsem plně vytížen jako První sólista ve FNB a na dalších místech. Rozhodně bych se tomu nebránil. Nápadů mám spoustu. Baví mě režie, která je pro mě moc důležitá.

Zatím máte před sebou určitě ještě dlouhou kariéru. Jaké role a choreografie vás čekají v nadcházející sezoně?
Pokud vše zůstane tak, jak je to naplánováno v tento moment, jako první mě čeká Konrad v baletu Le Corsaire (Korzár), snad nejznámější verze v choreografii Anny-Marie Holmes, pak úplně nový celovečerní balet a zajímavý projekt Mr. Jekyll and Mr. Hyde, na kterém jsem začal pracovat už na jaře jako Mr Hyde (režie a choreografie Val Caniparoli), další světová premiéra baletu Labutí jezero od bývalého šéfa Australského baletu Davida McAllistera… Je toho hodně nového, spousta baletů, které se vrací na repertoár a mám také rozjednané hostování na velmi zajímavých místech v úžasných představeních, ale detaily si zatím nechám pro sebe.

Moc Vám děkuji za Váš čas, Lucie. S českými diváky se pro tento moment loučím a doufám, že budu mít brzy příležitost se vrátit a vystoupit opět doma. Přeji všem příjemné léto plné pohody, odpočinku, zdraví a lásky. Ostatní není důležité.

S úctou Michal Krčmář

Michal Krčmář, jeho žena Stefania Cardaci a dcerka Sofia (foto Piero Bonifacio)

Práci Michala Krčmáře můžete sledovat na webových stránkách www.michal-krcmar.cz

a na sociálních sítích:

Instagram: https://www.instagram.com/michalkrcmarofficial/
Facebook: https://www.facebook.com/MichalKrcmarCZ/

YouTube: https://www.youtube.com/user/MichalKrcmar

Redakce Opery PLUS přeje Michalu Krčmářovi v jeho další kariéře především hodně zdraví a mnoho krásných nových rolí!

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat