Salcburský festival se musel kvůli pandemii uskromnit

V Salcburku byl za přísných hygienických opatření zahájen světoznámý Salcburský festival. Ve 100. roce své existence se ale jeden z nejvýznamnějších svátků klasické hudby, opery a divadla musí kvůli pandemii uskromnit. Místo 240.000 vstupenek jich šlo do prodeje 76.000. K nejočekávanějším představením patří světová premiéra divadelní hry rakouského nositele Nobelovy ceny za literaturu Petera Handkeho. Hra "Zdeněk Adamec" je o případu stejnojmenného českého mladíka, který se v březnu 2003 upálil u Národního muzea v Praze.
Salzburger Festspiele 2019 (zdroj salzburgerfestspiele.at)

Až do 30. srpna budou chtít pořadatelé festivalu světu dokazovat, že i v době koronavirové krize lze provozovat umění. Návštěvníci koncertů a představení budou moci roušky sejmout pouze na svých sedadlech. Vzdálenosti mezi lidmi budou zaručeny snížením kapacit hledišť. Všude budou mít návštěvníci možnost desinfekce rukou, představení budou hrána bez přestávky, bufety zůstanou zavřené. Některé tradiční akce byly zrušeny.

Koronavirová situace v Rakousku se sice v posledních dnech zhoršila, ale podle ministerstva zdravotnictví je stále pod kontrolou.

Festival dnes odpoledne zahájilo uvedení opery Elektra od Richarda Strausse. Návštěvníci byli u vchodu přísně kontrolováni, vstupenky byly výhradně na jméno a lidé museli prokazovat svou totožnost.

V neděli je po provedení zkrácené verze opery Così fan tutte Wolfganga Amadea Mozarta na programu hra Zdeněk Adamec.

V zájmů snížení infekčního rizika i mimo koncertní a divadelní sály se dosud zhruba stovka salcburských hotelů, obchodů a restaurací zavázala k uplatňování přísnějších protiepidemických pravidel, než jaká nařizují úřady. Mohou se tak nazývat partnerskými podniky “bezpečného festivalu”.

Jako jeden z mála velkých hudebních a divadelních festivalů v Evropě nebyl ten salcburský kvůli koronavirové pandemii zrušen. Program byl však zkrácen a upraven. Místo původně plánovaných 200 kulturních akcí jich v programu zůstalo 110.

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments