Sergej Polunin se v pražském Národním objeví už za 2 měsíce. Zatančí choreografii, kterou na YouTube viděly miliony lidí

Na prvního máje vystoupí v Národním divadle hvězda světového baletu, ukrajinský tanečník Sergej Polunin. V historické budově zatančí svou choreografii Take Me to Church, díky jejímuž uvedení na YouTube se proslavil po celém světě. Video zhlédlo téměř 18,5 milionu lidí.

Pražské hostování Polunina potvrdil producent Milosh Harajda, který se na uvedení umělce v Národním divadle podílí. Před živým vystoupením diváci zhlédnou film o tanečníkovi, po něm pak mohou diskutovat s umělcem.

Program se bude konat dvakrát, od 16 a od 20 hodin, vstupenky se začnou prodávat 10. března v pokladnách Národního divadla, uvádí únorový newsletter Baletu Národního divadla. Tanečník, který se stal v devatenácti letech sólistou Anglického královského baletu, už v Praze v listopadu představil dokument Dancer (Tanečník), jenž vypráví jeho příběh. Film natočil Steven Cantor.

Kritika Polunina častuje přezdívkami jako James Dean baletu nebo nejtalentovanější baletní tanečník své generace. Pyšní se titulem nejmladší sólista v historii Královského baletu v Londýně a je přirovnáván i k legendárnímu Michailu Baryšnikovi.

Sergej Polunin získal několik prestižních ocenění, mezi jinými Prix de Lausanne a Youth America Grand Prix 2006. Když s ním předloni umělec David LaChapelle natočil taneční variaci na song Take Me to Church od irského zpěváka Hoziera, začala Polunina obdivovat široká veřejnost, nejen baletní publikum.

Sergei Polunin (zdroj FB S. Polunin / foto ©Jonathan Frantini)

Sergej Polunin se narodil 20. listopadu 1989 v ukrajinském městě Cherson. Od čtyř do osmi let trénoval balet na tamní akademii, následující čtyři roky navštěvoval Státní choreografický institut v Kyjevě. Od třinácti let žil ve Velké Británii a v devatenácti letech se stal nejmladším sólistou Královského baletu v Londýně, ve třiadvaceti letech byl dokonce uměleckým šéfem souboru.

V roce 2012 šokoval taneční svět, když oznámil, že s tancem končí, protože se chce věnovat herectví. Nakonec se ale přesunul do Ruska a je prvním sólistou v Moskevském uměleckém akademickém divadle a v novosibirské opeře. Rozhodnutí pokračovat v tanci prý přišlo právě během natáčení zmíněného klipu, který měl původně být jeho posledním tanečním vystoupením.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na