Šestnáctá Lípa Musica klepe na dveře

Za několik dní se severočeský region a jeho okolí po roce znovu obléknou do tmavomodré barvy a rozehrají osmnáct lokalit Liberecka, Ústecka a Saska v rytmu festivalu Lípa Musica. Letošní koncertní řada největší hudební přehlídky ukotvené v České Lípě a jejím okolí čítá na dvaadvacet koncertů. Klasiku ve všech podobách koření world music a balet, ze jmenných lákadel vynikají Adam Plachetka, Jiří Vodička, Jiří Bárta, Milan Řeřicha, Joel Frederiksen, Markus Brutscher, Albert Koch či novopečený umělecký garant festivalu Radek Baborák.
Lípa Musica 2017 (zdroj FB Lípy Musicy)

„Festival Lípa Musica si vydobyl svoje místo mezi festivaly a zcela výrazně oživuje a zkulturňuje region, který si to zaslouží. Zcela specifická je snaha o přenesení hudby do prostor, které by jinak byly tak nějak hluché a bez ducha. Velmi rád tedy pomohu v tomto dobrém úmyslu, zvlášť když i mě to do tohoto regionu už pěknou řádku let táhne,“ říká Radek Baborák. Ten se na festivalu představí v roli hornisty i dirigenta, se svou úspěšnou Orquestrinou i Pražskými komorními sólisty, se kterými doprovodí právě oblíbeného pěvce Adama Plachetku na závěr festivalu v Liberci. Kromě toho je pro novou saskou festivalovou lokalitu, lázeňský Lückendorf, připraveno i vystoupení Baborákova Afflatus Quintetu.

Radek Baborák (zdroj Lípa Musica / foto archiv R. Baboráka)

Baborákovskou linku na festivalu však protínají i jiné dramaturgické myšlenky. 15. září festival zahájí vynikající americko-německý pěvec Joel Frederiksen, který spolu se svým Ensemblem Phoenix Munich do České Lípy přiveze cenami ověnčený projekt Requiem za růžový měsíc. Alžbětinská pocta věnovaná Nicku Drakeovi tak bude experimentálním úvodem festivalu, ve kterém se protnou Drakeovy melancholické písně s loutnovou renesanční tvorbou v „requiemním“ hávu. Téma mše za zemřelé se na letošním ročníku objeví ještě jednou, a to 6. října v Žitavě. Toto nejsevernější místo Království českého, dnešní saská metropole, nabídne návštěvníkům provedení Mozartova Requiem v méně uváděné Eyblerově verzi v nastudování souboru Musica Florea.

Melancholickou linii rozjasní taneční projekty, kterým vévodí Pražský komorní balet a jeho úspěšné Mystérium času či flamenkový objev z Německa duo Café del Mundo, zasazené do srdce festivalu České Lípy. V něm se představí i Karel Dohnal coby Hravý Harlekýn s avantgardní skladbou pro sólový klarinet Karlheinze Stockhausena či Jiří Bárta s Terezii Fialovou v komorním programu.

Karel Dohnal (zdroj Lípa Musica)

Lípa Musica klade již řadu let důraz na rozvoj mladé generace a jejího vztahu k hudbě, a tak ani v letošní nabídce nechybí společný projekt s českolipskou Základní uměleckou školou, který bude navíc obohacen o mistrovské kurzy jednoho z našich nejlepších klarinetistů Milana Řeřichy.

Srdce festivalu tepe v České Lípě, krásnou hudbou se však rozehrává i řada menších míst a ožívají tak kostely i zámky napříč regionem, který si v sobě dodnes nese sudetskou stopu. Česko-německý dialog, ke kterému festival vybízí sama poloha, je jednou z klíčových cest, které si festival vytýčil, a tak přední české umělce vozí do Saska a zajímavé německé interprety k nám a hranice křižují již šestým rokem i návštěvníci. Saskou kapitolu již potřetí letos odstartoval prolog na známém Oybině, další koncerty rozezní i Waltersdorf či již zmíněný Lückendorf a Žitavu, a vůbec poprvé i saskou kulturní supermetropoli Drážďany. Tam se uskuteční epilog festivalu, jenž bude zároveň i závěrečným koncertem Dnů české a německé kultury. Bohoslužba sloužená litoměřickým a saským biskupem a koncert rezidenční Scholy Gregoriany Pragensis šestnáctou Lípu Musicu uzavřou v neděli 12. listopadu.

Schola Gregoriana Pragensis (zdroj Lípa Musica)

Dříve, než se tak stane, se však rozezní řada dalších míst. Za všechny akce jmenujme třeba Andělské hlasy Kühnova dětského sboru ve Filipově, didgeridoo a soprán česko-německé Aurey coby Zlato v Prysku, Labyrint lásky Collegia Mariana ve Stráži pod Ralskem či Poctu Bennewitzovi v Doksech. Jedním ze symbolů letošního ročníku festivalu by bezpochyby mohl být klarinet. Ten do třetice rozezní Igor Františák za doprovodu Barocco sempre giovane na zámku v Děčíně.

Igor Františák (zdroj lipamusica.cz)

A za zmínku stojí i krásné hlasy, kterými kromě basbarytonu Adama Plachetky a sopránu Hany Blažíkové bude zvučný tenor Markuse Brutschera či zpěv komorního sboru Martinů Voices.

Lípa Musica ani letos nezůstává za očekáváním a nabízí s láskou připravovaný hudební hodokvas. A jak praví zakladatel a ředitel festivalu Martin Prokeš: „Je před námi krásný hudební podzim, celkem dvaadvacet velmi pestrých hudebních večerů, zkusme tedy zpomalit naše životní tempo, alespoň na chvíli utéct každodenním starostem, vnímat jedinečné barvy podzimu a neopakovatelné chvíle s krásnou hudbou ve všech jejích podobách…!“

www.lipamusica.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat