Seznamte se: Matyáš Keller

  1. 1
  2. 2

Po hudební stránce to, že jsem mohl být součástí Orchestrální akademie České filharmonie. Vystupování s orchestrem České filharmonie a s geniálními sólisty i dirigenty bylo pro mě nesmírně obohacující. Díky tomu jsem se mohl podívat i do různých zemí i mimo Evropu.

Za nehudební “úspěch” (i když v tom hudba stejně hrála roli) považuji to, že jsme se našli s mojí Aničkou a vydrželi jsme spolu už čtyři roky.

Jak hodně cvičím

Nula až sedm hodin denně. Každý den je úplně jiný, někdy se připravuji na víc věcí, jindy skoro na nic, je to různé. Ideální by podle mě byly asi čtyři hodiny denně, což se snažím dodržovat, ale někdy to opravdu nejde.

Můj profesní vzor

Profesních vzorů mám spoustu a od každého se snažím vzít si něco jiného. Každopádně mezi ně patří například Jaroslav Kulhan, Truls Mørk, Anner Bylsma, Jérȏme Pernoo, ale třeba i Julia Fischer. Samozřejmě je to spousta dalších muzikantů. Nemůžu říct, že bych měl jeden vzor. Každý mě něčím osloví. Někdo víc, někdo míň.

Kam až bych to ve svém oboru chtěl dotáhnout

Samozřejmě co nejdál. Ale zatím mám vizi takovou, že bych rád aspoň chvíli studoval někde v zahraničí (třeba v rámci Erasmu), a pak bych se chtěl pokusit získat místo v nějakém orchestru (nejvíc mě láká pozice zástupce koncertního mistra, ale to je jen takový sen) a k tomu pěstovat komorní hru.

Jakou hudbu provozuji nejraději

Rád provozuji všechno možné. Důležitější, než co provozuji, je pro mě s kým to provozuji. Ale když už si můžu vybrat, je to hlavně Martinů, Janáček, Dvořák a nebo třeba Brahms. Rád se také věnuji druhé disciplíně, kterou pro mě je hudba období baroka. K té jsem “přičuchl” teprve nedávno, hlavně díky vedoucímu Barokního orchestru Pražské konzervatoře Jakubovi Kydlíčkovi. Ale hraní na barokní nástroj se střevovými strunami a barokním smyčcem je pro mě natolik osvěžující, že bych se tomu rád věnoval i nadále.

Jakou muziku rád poslouchám

Klasickou hudbu poslouchám pouze pro studijní účely, takže doma mi běží třeba Dan Bárta, Patti Smith, The Beatles, Chick Corea, Norah Jones, Monkey Business nebo Mig 21 (a samozřejmě různé další kapely a interpreti napříč žánry).

Co dalšího mám rád, jak trávím volný čas

Rád čtu, nějaký sport (většinou florbal) mě taky nezabije. Výlety a cestování, to bývá většinou taky zábava. Moc rád trávím čas s rodinou. Rád chodím do kina na filmy s Emmou Watson.

Co mně dokáže udělat největší radost

Když se ráno probudím a zjistím, že ještě nemusím vstávat a můžu dál ležet v posteli.

Moje největší přání

Abychom si za rok vybrali dobrého prezidenta.

***
Jaroslav Kulhan, pedagog Pražské konzervatoře
Matyáše znám šestý rok, od doby, kdy začal studovat v mé třídě na Pražské konzervatoři. Je to mimořádně talentovaný a inteligentní hudebník, s nevšedními předpoklady pro hru na violoncello. Má široký zájem o hudbu, studuje též dirigování a hrál v různých formacích, počínaje Orchestrální akademií České filharmonie a Barokním orchestrem Pražské konzervatoře; hrál též ve vícero komorních uskupeních. Zúčastnil se úspěšně mnoha soutěží a měl možnost hrát též jako sólista s orchestrem. Tento měsíc vystoupí na svém absolventském koncertu s prvním violoncellovým koncertem Bohuslava Martinů, za doprovodu Symfonického orchestru Pražské konzervatoře. Studuje velice rychle, efektivně a kvalitně nový repertoár. Vyzrává v charizmatickou osobnost. Bylo mi radostí s ním pracovat.

www.prgcons.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat