Seznamte se: Milan Řehák

  1. 1
  2. 2

Co dalšího mám rád, jak trávím volný čas
Jak už jsem se zmínil, rád jsem maloval, na což už bohužel nemám tolik času, taky jsem si rád zahrál třeba hokej na ulici s kamarády, i když na sport moc nejsem. Ale dnes již ve volném čase, když nehraji, buď přemýšlím a odpočívám, nebo prostě spím.

Co mně dokáže udělat největší radost
Určitě vydařený koncert, ze kterého mám upřímnou radost já i publikum a kdy opravdu poznám, že se to lidem líbí. A samozřejmě si rád popovídám a užiju zábavu s přáteli, jako asi každý.

Moje největší přání
Moje přání jsou zatím tak abstraktní, že je nedokážu popsat, ale určitě se týkají úspěšné umělecké kariéry a všeho, co s ní souvisí, a vůbec spokojeného života. A já budu šťasten, když se mi v budoucnu splní alespoň zlomek toho, co bych si přál dokázat.


***

Josef Hřebík, pedagog Pražské konzervatoře
Když jsem poprvé slyšel Milana Řeháka na jeho první konzultaci u nás, bylo mi ihned jasné, že se jedná o mimořádně talentovaného akordeonistu. Milan tehdy hrál na klávesový akordeon bez melodického manuálu v levé ruce a pro jeho studium na konzervatoři bylo nutné přejít na nový nástroj. Milanovi jsme tehdy doporučili knoflíkový akordeon s konvertorem. To pro něj znamenalo zásadní změnu a učinit toto rozhodnutí chtělo jistou dávku odvahy. Na nový nástroj začal hrát v prvním ročníku na konzervatoři. Pamatuji si, že Milan tehdy dělal neuvěřitelné pokroky a že za necelý rok již získal první cenu na soutěžní přehlídce konzervatoří v Pardubicích. K jeho dalším úspěchům patří první ceny na mezinárodních soutěžích v Ostravě a v chorvatské Pule, kde získal i absolutní vítězství v soutěži. V loňském školním roce úspěšně vystoupil na festivalu Svátky hudby v Praze Václava Hudečka.
Milan má již dnes v repertoáru ty nejnáročnější skladby z akordeonové literatury. Má vynikající techniku a jeho přednes je vždy precizní a přesvědčivý. Dbá na stylovou čistotu a výstavbu skladeb. Z akordeonové literatury si vybírá pouze hodnotné skladby našich i zahraničních autorů. Velmi si u něj vážím, že ve výběru nejde cestou většiny. Nepodléhá módním vlivům, ale snaží se do svého repertoáru zařadit i méně hrané autory. Vyhýbá se povrchním a „na efekt“ psaným skladbám, které na akordeonových soutěžích bohužel často slýcháme. Při jeho interpretaci kterékoli skladby je vše podřízeno výrazu. Technika pro něj není cílem, ale prostředkem k vytváření uměleckých hodnot. Tyto Milanovy vlastnosti z něj již dnes činí výraznou osobnost v akordeonovém prostředí.
Přeji mu, aby i v jeho dalším studiu mohl dále rozvíjet svoje dovednosti a znalosti, šel svou vlastní cestou a aby se mu vyplnilo vše, co si předsevzal.

www.prgcons.cz

Foto archiv Milana Řeháka

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat