Sezóna 2018-2019 operního souboru Divadla F. X. Šaldy

  1. 1
  2. 2

Symfonický koncert dne 14. 10. v 19:00 hodin
Richard Strauss: Vier letzte Lieder (Čtyři poslední písně)
Richard Wagner: Předehra a “Isoldina smrt z lásky” z opery Tristan a Isolda
Petr Iljič Čajkovskij: Symfonie č. 6 h moll, „Patetická“, op. 74
Dirigent: Martin Doubravský, sólo: Lívia Obručník Vénosová

Symfonický koncert dne 2.4. 2019 v 19:00 hodin
L. van Beethoven: „Coriolan“ – overtura Op. 62
W. A. Mozart: Koncert pro flétnu, harfu a orchestr, K 299
J. Sibelius: Symfonie č. 2, Op. 43
Dirigent: Stanislav Vavřínek

K druhému symfonickému koncertu sezóny byl přizván přední představitel současné střední dirigentské generace, Stanislav Vavřínek. Absolvent a v současnosti pedagog pražské AMU je znám repertoárovou šíří, působí jako host u celé řady českých i zahraničních těles. Program koncertu je koncipován na dvě části, první dominuje Beethovenova předehra „Coriolan“, jedno z pilotních děl rodícího se hudebního romantismu, následovat bude  Mozartův koncert pro flétnu, harfu a orchestr, v němž se jako sólisté představí členové orchestru divadla, Daniela Vrbasová a Markéta Doubravská. Druhou část koncertu vyplní 2. symfonie finského Jeana Sibelia, stojícího, v kontrastu k úvodnímu Beethovenovi, na samém závěru romantických skladatelských epoch.

„Bonus plus“ a akce mimo řádný dramaturgický plán

Stejně jako v jiných letech, i letos soubor produkuje, či se podílí na akcích mimo klasický rozsah dramaturgického plánu. Na závěr předchozí sezóny to byla premiéra dětského projektu „Opera? Opera!“, který projevil potenciál i k uvádění pro dospělé publikum, proto bude v aktuální sezóně uváděn, mimo dopolední, také ve večerní časy.

Letos se jedná především o obnovenou premiéru muzikálu Sugar, který se vrací po 5 letech (derniéra proběhla v listopadu 2013) z důvodu mimořádného diváckého úspěchu.

Ve spolupráci se Statutárním městem Liberec se operní soubor rovněž podílí na Slavnostním koncertu k výročí 100 let vzniku Československé republiky, kde vedle ostatních libereckých těles zazní jako vyvrcholení večera Dvořákova „Novosvětská symfonie“, která je mimořádně vhodným dílem k oslavě výročí vzniku republiky, stojící do značné míry na principech „americké demokratické tradice“:

Antonín Dvořák, Symfonie č. 9 e moll, op. 95, „Z Nového světa“
Neděle, 28. 10. v 17 h., Šaldovo divadlo
Orchestr opery Divadla F. X: Šaldy
Dirigent: Martin Doubravský

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na