Závěr roku v Drážďanech: Čardášová princezna s Netrebko, Flórezem a Breslikem

Když na konci roku 2010 chystali organizátoři v drážďanské Semperově opeře slavnostní silvestrovský koncert, přistupovali k němu s nemalými ambicemi. První z nich byl pokus založit novou tradici pro televizní stanici ZDF, která už z finančních důvodů nechtěla pokračovat ve vysílání dosavadních přenosů galaprogramů Berlínských filharmoniků. Nemalou roli pak hrála nepochybně i snaha představit Staatskapelle Dresden s novým šéfdirigentem Christianem Thielemannem jako skutečně prvořadé světové těleso. Na CD a DVD se záznamy z těchto koncertů (které slíbila vydávat jen několik dní po jejich pořízení) si začala brousit zuby i prestižní nahrávací společnost Deutsche Grammophon, takže se milovníci klasické hudby nikoli bezdůvodně mohli začít těšit na nebývale kvalitní audio i videozážitky ze saské metropole.Hned první z těchto projektů, které od počátku slibovaly důraz na operetní repertoár – koncertní provedení Lehárovy Veselé vdovy – však téměř zkrachoval kvůli nevlídnému prosincovému počasí. Chumelenice hrozily zabránit v cestování přes oceán oběma hlavním hvězdám, jimiž se měli stát Renée Fleming a Thomas Hampson, a vedení Semperovy opery proto připravilo plán B. Jeho podoba: společné vystoupení tehdy nerozborného páru Anna Netrebko a Erwin Schrott. Ačkoli Fleming nakonec do Drážďan přece jen dorazila a za Hampsona pohotově zaskočil Christopher Maltman (takže se silvestrovská Veselá vdova mohla přece jen uskutečnit), zazpívali si slavní manželé alespoň na koncertě o den dříve. Protože byla stanice ZDF ve střehu i onoho 30. prosince 2010, můžeme se dodnes přesvědčit, jak se tehdy Anna Netrebko vyrovnala například s ústřední árií Sylvy Varescu z Kálmánovy Čardášové princezny.

A právě tato nejslavnější opereta Emmericha Kálmána, která v příštím roce oslaví rovných sto let od své vídeňské premiéry, bude na programu s oficiálním názvem Silvesterkonzert der Staatskapelle Dresden tentokrát. Poprvé po pěti letech se tak nestane přímo v poslední den roku (respektive o den dříve), ale už 28. prosince. Důvodem je patrně jediný možný termín, v němž se mohou sejít na témže jevišti avizovaní hlavní pěvečtí představitelé. Jejich složení je stejně překvapivé jako dechberoucí… Posuďte sami: v hlavní roli maďarské varietní hvězdy Sylvy nebude debutovat nikdo menší než právě Anna Netrebko. V jejím případě se jedná o debut dokonce několikanásobný: první vystoupení v roli, první úloha v čistě operetním titulu i první zkušenost zpěvačky s kompletním partem v němčině.U rakouské státní občanky (zvláště po vydání její zbrusu nové nahrávky se Straussovými Čtyřmi posledními písněmi) ovšem takové jazykové i žánrové směřování ohromí přece jen o něco méně než u jejího hlavního pěveckého partnera. Jako do Sylvy po uši zamilovaný kníže s neodolateným jménem Edwin Ronald von und zu Lippert-Weylersheim se má totiž poprvé představit peruánský mistr předverdiovského belcanta Juan Diego Flórez. Že to i pro něj bude první zkušenost s lehkou múzou i záludnostmi německého jazyka, patrně také nikoho nepřekvapí – o to větší pozornost také jeho kálmánovské dobrodružství budí.Die Csárdásfürstin by nebyla správnou klasickou operetou, kdyby se v ní kromě hlavního milovnického páru nenacházela ještě dvojice mladokomika a subrety. Ani v tomto případě se Semperova opera nerozpakovala sáhnout po atraktivních pěvcích.Jako Sylvyin přítel, ochránce a objevitel Boni Káncsiánu se má v Drážďanech objevit i u nás dobře známý slovenský tenorista Pavol Breslik, jeho vyvolenou komtesou Stasi se má stát německá sopranistka Christina Landshamer (poprvé jsme o ní na Opeře Plus referovali ve spojitosti s inscenací Carmen, zde) na Velikonočním festivalu v Salcburku v roce 2012, kde vystoupila po boku Magdaleny Kožené a Jonase Kaufmanna jako Frasquita).Více z obsazení této výjimečné Čardášové princezny zatím známo není, sluší se však doplnit, že Sächsischer Staatsopernchor Dresden tentokrát připraví sbormistr Wolfram Tetzner a že za hudební nastudování pochopitelně opět zodpovídá Christian Thielemann.Podle vyjádření tiskového oddělení Staatskapelle je v plánu čistě koncertní provedení všech hudebních čísel operety bez mluvených pasáží. Představení, které začíná 28. prosince 2014 ve 20 hodin, pak bude možné sledovat ve zpožděném záznamu od 22.00 na televizní stanici ZDF, případně online na streamu Classica.

Opera Plus chystá ze silvestrovského koncertu Staatskapelle Dresden vlastní recenzi. Bezprostřední dojmy z této „zlověstné směsi vídeňského marcipánu a maďarské papriky“ ve hvězdném obsazení v čele s Annou Netrebko a Juanem Diego Flórezem si tedy budete moci přečíst ještě do konce roku 2014.

Emmerich Kálmán
Die Csárdásfürstin
(Čardášová princezna)
(koncertní provedení)
Dirigent: Christian Thielemann
Sbormist: Wolfram Tetzner
Staatskapelle Dresden
Sächsischer Staatsopernchor Dresden
28. prosince 2014 Semperoper Drážďany

Sylva Varescu – Anna Netrebko
Edwin Ronald von und zu Lippert-Weylersheim – Juan Diego Flórez
Komtesa Stasi – Christina Landshamer
Hrabě Boni Káncsiánu – Pavol Breslik

www.semperoper.de

Foto Dario Acosta, Decca / © Josef Gallauer, Marco Borggreve, Stanislava Hricová, Matthias Creutziger

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Hodnocení

Vaše hodnocení - Silvesterkonzert der Staatskapelle Dresden (2014)

[yasr_visitor_votes postid="143818" size="small"]

Mohlo by vás zajímat