Skladatel a dirigent Ondřej Kukal: Znovu jsem se narodil

  1. 1
  2. 2

Máte strach o život po zkušenosti, kterou jste měl?
U sebe to vidím tak, že jsem se znovu narodil. Vidím se jako „druhý Kukal“.  Něco ve mně zůstalo, ale není tam ten osobní prožitek. Zapomněl jsem, že jsem chodil s holkou, že mám manželku, děti… ale už v nemocnici byli šokovaní, že umím hrát na nástroj.

Václav Riedlbauch nevěděl, jak na tom jsem, a tak mi napsal doslova: „Máš teď dost času, aby sis zrevidoval svůj život. Jak to vidím já, budeš se muset rozhodnout. Já jen doufám, že koně dirigovacího si ponecháš. Byla by to pro nás pro všechny velká škoda.“  Díky této větě jsem pak dirigoval v roce 2006 Mou vlast, protože jsem si vzpomněl, že jsem dirigent.  Když mi jednou volali těsně po nemoci, že mám dirigovat, tak jsem tady běhal a křičel, že jsem ve snu!

Ondřej Kukal (zdroj Česká filharmonie)

Jak vnímáte současnou situaci s covidem?
Vnímám to. Kolem mne se nedělo nic dramatického.  Já to až podceňuji. Nějaký přirozený strach ze smrti až schází.

Jakým způsobem přivádíte k životu vlastní hudbu?
Celkově to chodí tak, že jsem ve styku s interprety a něco vzniká. Někdy na objednávku, teď třeba pro  kvartet In modo camerale.  Ale jsem skladatelem právě proto, že mohu pracovat, kdy chci a mohu.

Říkáte, že vám hudba pomohla a pomáhá… Jakou roli hraje ve vaší rodině?
Moje děti mají hudební nadání, umějí improvizovat hlasy třeba k lidovým písničkám lépe, než já. Moje žena učí na základní škole hudbu a k hudbě je vedla spíš ona, než já. Moji dva synové jsou pěvci: Jiří je kontratenorista, Jan barytonista. Eliška měla letos hrát můj Houslový koncert.  Hudba byla a je naše živobytí.

Já osobně si hlídám klid. Hanebně poslouchám své věci, ale jinak chci pořád ticho. Žiji svojí hudbou, tím, co dělám. Jsem prostě v tom. Jinak jsem vlastně na hudbu alergický, bolí mě z ní hlava… (smích)

Děkujeme za rozhovor!

5 3 votes
Ohodnoťte článek

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments