Skladatel Benjamin Jusupov: Těší mě, že v Brně moje hudba rezonuje

  1. 1
  2. 2

Jak bys popsal koncert pro dva klarinety a orchestr Obrazy duše?
Tento koncert jsem složil před dvanácti lety, od té doby se hrál s velkým úspěchem v mnoha zemích. Dva klarinetisté v něm odhalují různé duševní stavy. Oba sólisté se v průběhu skladby nacházejí v různých konfrontacích: v první větě to je princip echa, jeden napodobuje druhého, ve druhé větě se vzájemně se burcují na způsob soutěže, hry, ve třetí větě se proměňují v jeden celek, oba klarinety zní jako jeden „sešitý“ ze dvou, ve čtvrté větě hrají jako duet stejně smýšlejících lidí. Kromě toho v koncertu kombinuji různé styly: v první větě hra na klarinet připomíná hru na kavkazský nástroj duduk, ve druhé části to je klezmer, třetí věta má blízko k Weberovi, Mahlerovi, klarinety hrají na evropské bázi, čtvrtá věta odkazuje ke Střední Asii, kde jsem se narodil. To všechno nutí sólisty představovat si svou duši, která se vždy skládá ze stejných komponent, ale svým obsahem je pokaždé jiná, podle toho, kde se nachází, v jaké kultuře, tradici, jazyku, rituálech…

Brněnští posluchači mají jedinečnou příležitost poznat i tvou komorní hudbu…
Na brněnském koncertě vystoupí několik různých seskupení. Z probíhajících zkoušek mám skvělý pocit, protože každý z hudebníků k mé hudbě přistoupil se svým myšlením a názorem a do mé hudby tak vtiskl i část své duše. Dennis Russell Davies se svou ženou Maki Namekawou zahrají cyklus Kultury minulosti, ve kterém se obracím k dávným kulturám, z nichž se nám nedochovaly žádné zvukové stopy, nevíme, jak ta hudba před 2000–3000 lety zněla. Podle textů a výtvarných výjevů jsem se snažil sám v sobě vyvolat představu, jak hudba dávných národů mohla znít. V jedné skladbě pak účinkuje skvělé Trio Bohémo a v další se k němu připojí klarinetista Marek Švejkar. Sonátu pro dva klavíry zahraji osobně spolu s Maki.

Není obvyklé a pro posluchače to není ani jednoduché, když je program koncertu tvořen skladbami jediného autora – to platí i o klasicích, natož o současných skladatelích. Myslím si ale, že se nám podařilo sestavit pestrý a atraktivní program, věřím, že publikum jej ocení.

Benjamin Jusupov vystudoval skladbu, klavír a dirigování na moskevské konzervatoři, doktorské studium absolvoval na Bar-Ilanově univerzitě. (přečtěte si více…)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments