Skladatel, dirigent, ale i hudební režisér, dramaturg, publicista. Před 50 lety zemřel Iša Krejčí

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
Bohuslav Martinů: Divadlo za bránou – Divadlo Oldřicha Stibora Olomouc 1958 (zdroj vis.idu.cz)

A v létě téhož roku se před Išou Krejčím otevřely brány Národního divadla.

Otevřel mu je tehdy nově jmenovaný šéf naší první operní scény, přítel a spolupracovník Iši Krejčího z prvorepublikových a okupačních let, hudební skladatel Jan Seidel. Seidel velmi dobře znal Išu Krejčího jako koncepčního, cílevědomě uvažujícího umělce, a jmenoval ho proto do funkce dramaturga.

Iša Krejčí (zdroj archiv ND Praha)

Vedle toho ale Iša Krejčí také dirigoval. Nastudoval první uvedení opery Jiřího Pauera Zuzana Vojířová a Auberovu Němou z Portici. Dirigoval řadu repríz Smetanových Braniborů v Čechách a Prodané nevěsty a především mnoho desítek repríz Hubičky.

V letech 1964–1965 působil souběžně v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. Šéfovská funkce tam nebyla obsazena a Iša Krejčí byl angažován jako poradce operního souboru s titulem správce opery. Jako dirigent nastudoval v Budějovicích Smetanovy opery Hubička a Tajemství a svou milovanou Mozartovu Kouzelnou flétnu.

Bedřich Smetana: Hubička – Jihočeské divadlo České Budějovice 1964 (zdroj vis.idu.cz)

Jeho budějovické působení bylo velmi pozitivně hodnoceno a zejména díky svému koncepčními myšlení zanechal na jihu Čech trvalou stopu v procesu směrování mladého operního souboru.

V padesátých a šedesátých letech se hojně věnoval kompoziční činnosti, především ve značné míře tvorbě symfonické. Po smrti své manželky napsal v letech 1951 až 1952 14 variací na píseň Dobrú noc s doprovodem symfonického orchestru, následovaly čtyři symfonie a jednou z posledních Krejčího skladeb je symfonická předehra Vivat Rossini.

Naposledy stanul Iša Krejčí za dirigentským pultem Národního divadla 11. března 1967 při představení Hubičky. Za necelý rok na to, 6. března 1968, zemřel. Je pohřben po boku své manželky, své sestry Hany a švagra Emila Filly na hřbitově v Praze-Střešovicích.

Iša Krejčí byl celým svým životem, v němž dokázal vzácným způsobem spojit hédonické rysy své povahy s přísně racionálním přístupem ke své tvorbě kompoziční i interpretační, umělcem bytostně spjatým s atmosférou kumštýřské Prahy předválečných let, naplněnou vírou a nadějí v lepší svět.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Mohlo by vás zajímat