Skladatel, pedagog, manažer a bývalý ministr kultury Václav Riedlbauch slaví sedmdesátiny

Hudební skladatel a pedagog Václav Riedlbauch, který 1. dubna oslaví sedmdesátiny, byl v letech 2009–2010 ministrem kultury ve vládě premiéra Jana Fischera. Václav Riedlbauch je autorem orchestrálních i komorních děl včetně varhanních skladeb, jeho celovečerní balet Macbeth se na Nové scéně Národního divadla hrál od roku 1984 šest sezon.

Václav Riedlbauch: Macbeth – Luboš Hajn (Macbeth), Nelly Danko (Lady Macbeth) – ND Praha 1984 (foto archiv ND Praha / Oldřich Pernica)

Rodák z Dýšiny u Plzně studoval v letech 1962–1968 hru na akordeon u Josefa Smetany a skladbu u Zdeňka Hůly na Pražské konzervatoři. Ve studiu skladby pokračoval na Akademii múzických umění v Praze ve třídě Václava Dobiáše, u nějž absolvoval v roce 1973.

V dalších letech Václav Riedlbauch učil na Pražské konzervatoři či Hudební fakultě HAMU na katedře skladby. V letech 1987–1989 řídil jako umělecký šéf Operu Národního divadla, byl ředitelem programu Paláce kultury a v letech 1990–2004 působil jako vedoucí katedry skladby na Hudební fakultě HAMU. Byl také ředitelem Pantonu. V letech 2001–2009 byl generálním ředitelem České filharmonie.

Václav Riedlbauch – Praha 2009 (zdroj commons.wikimedia.org / foto Luděk Kovář)

Václav Riedlbauch, který byl před listopadem 1989 členem Komunistické strany Československa, je držitelem řady cen.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na