Skladatelé mohou tvořit hudbu, jež poprvé rozezní nové svatovítské varhany

Skladatelé mohou soutěžit o nejlepší skladbu, která zazní na nových varhanách v katedrále sv. Víta v Praze. Desetiminutové skladby pro sólové varhany mohou přihlašovat až do 6. ledna 2020. Porota vybere tři skladby, jejichž nahrávky umístí na webu Českého rozhlasu a jeho posluchači rozhodnou o vítězi. Uvedl to web Nadačního fondu Svatovítské varhany, který soutěž s Hudebním nakladatelstvím ČRo vyhlásil. Vítěz bude znám 28. září 2020.
Design svatovítských varhan, ŠKODA Design, Peter Olah (foto Amic)

Myšlenka vybavit katedrálu odpovídajícím nástrojem, který by svým zvukem obsáhl celý prostor, je stará téměř sto let. Až v roce 2017 vznikla nadace na dostavbu nástroje. Po výběrovém řízení se v současné době nástroj zhotovuje v barcelonské dílně varhanáře Gerharda Grenzinga. Varhany poprvé oficiálně zazní za rok – 15. června 2020 na svátek sv. Víta, hlavního patrona katedrály, kdy budou při slavnostní liturgii požehnány pražským arcibiskupem, primasem českým, kardinálem Dominikem Dukou.

Podmínky soutěže budou zveřejněny na webu nakladatelství ČRo. Vítěz dostane odměnu a ČRo mu skladbu vydá tiskem. I ten, kdo skončí na druhém místě, uslyší svoji skladbu zaznít na nových varhanách v katedrále sv. Víta a získá možnost natočit profesionální nahrávku s Českým rozhlasem, odměnou za třetí místo bude uvedení nahrávky do digitální distribuce a prezentace ve vysílání ČRo.

Na získání peněz pro vznik nových varhan nadační fond vyhlásil sbírku. Trvá dva a půl roku a za tu dobu se většími i drobnými dary podařilo získat 98 procent stanovené částky, tedy 78 milionů korun. Píšťaly varhan jsou již ve španělské firmě téměř všechny vyrobené. V polovině října by měl varhanářskou dílnu navštívit kardinál Duka a při té příležitosti je v montážní hale naplánován koncert. Poté bude nástroj demontován a počátkem roku 2020 převezen do Prahy.

Jak už jsme informovali dříve, varhany také dostanou ozdobu v podobě skleněných prvků, které budou umístěny mezi píšťalami. Autorem designu je Peter Olah, který mnoho let pracuje v automobilovém průmyslu. Inspiroval se tvarem Panské skály mezi Novým Borem a Kamenickým Šenovem, v regionu spojeném s výrobou skla. Čedičové skále se přezdívá kamenné varhany.

Podmínky pro varhanní skladatelskou soutěž:

Přihlášení skladatelé v rámci soutěže odevzdají jednu samostatnou kompozici psanou pro sólové varhany v délce cca do 10 minut (může být jednovětá i vícevětá). Tato skladba musí respektovat dispozice a rejstříkování nových varhan katedrály sv. Víta.

Dispozice varhan a podmínky soutěže budou zveřejněny na webových stránkách nakladatelství ČRo www.rozhlas.cz/nakladatelstvi a na stránkách www.bohemianheritage.cz.

Termín odevzdání skladeb do 6. ledna 2020. Skladby posoudí vybraná porota ve spolupráci s nakladatelstvím ČRo.

Složení poroty: varhaník a pedagog prof. Jan Hora, hudební skladatel a pedagog prof. Ivan Kurz, varhaník a pedagog odb. as. Josef Popelka, hudební skladatel Jiří Teml a děkan PdF UHK doc. František Vaníček.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat