Slavná italská operní diva Magda Olivero je po smrti. Bylo jí 104 let

Slavná italská operní diva Magda Olivero, která letos v březnu oslavila sto čtvrté narozeniny, zemřela. Naposledy vydechla včera na jedné z milánských klinik.Když 25. března 2014 legendární sopranistka slavila svoje sto čtvrté narozeniny, byl její milánský dům plný kytic. Přišly jí snad ze všech koutů světa.Magda Olivero byla považována za jednu z největších a nejslavnějších sopranistek své doby a její kariéra se prolíná s nejedním milníkem dějin opery. Už ve svých šesti letech brala hodiny klavíru, u kterých začala též zpívat. Na první učitele zpěvu ale neměla štěstí, dokud nepotkala Luigiho Gerussiho. Právě pod jeho vedením se svůj velký hlas naučila zvládat a připravila se na svoje první jevištní vystoupení v opeře v Turíně roku 1932, tedy ve svých dvaadvaceti. Ačkoli se její kariéra především v italských operních domech slibně rozvíjela, roku 1941 se provdala a divadelní prkna opustila.Před publikum se vrátila až o deset let později, když ji k tomu přesvědčil Francesco Cilea, který v ní spatřoval ideální představitelku své Adriany Lecouvreur.

V roce 1967 Magda Olivero debutovala ve Spojených státech jako Cherubiniho Medea, v roce 1971 tu sklízí obrovský úspěch v Poulencově Lidském hlasu, ještě v pětašedesáti jí jako Tosce bouřlivě při jejím tamním debutu aplauduje Metropolitní opera.

Mezi její další slavné role patří Fedora, Violetta, La Wally, Minni, Mimi, Liu či Turandot. Ještě v šestaosmdesáti Magda Olivero hrála ve filmu Opera Fanatic, na koncertech ale příležitostně vystupovala až do svých devadesáti.Ani to ale nebyl úplný konec: třeba jen pouhý rok před její stovkou byl pořízen tento záznam…

Foto archiv

Mohlo by vás zajímat


1
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
leonora3

Magda Oliviero spievala Toscu s Luciannom Pavarottim a Cornellom MacNeilom na Met Opera Tour este vo veku 69 rokov.Prave som si vypocula v jej podani z r. 1979 Vissi d’arte nasledovane obrovskymi ovaciami. Kde damy beriete tolko sily, entuziasmu, sviezosti – poradte nam! Napada ma to i v suvislosti s nedavnou diskuziou na tomto portali o Edite Gruberovej. Moc sa na Vasu Normu v Prahe tesime!, ale predtym nas v januari vo Viedni s Vami caka La straniera. Go Edita, go! BTW : dnes vyznamny zahranicny operny portal zaznamel s prianim “Happy Birthday Sona Cervena” dnesne 89 narodeniny Soni Cervenej.… Číst vice »