Slavná italská operní diva Magda Olivero je po smrti. Bylo jí 104 let

Slavná italská operní diva Magda Olivero, která letos v březnu oslavila sto čtvrté narozeniny, zemřela. Naposledy vydechla včera na jedné z milánských klinik.Když 25. března 2014 legendární sopranistka slavila svoje sto čtvrté narozeniny, byl její milánský dům plný kytic. Přišly jí snad ze všech koutů světa.Magda Olivero byla považována za jednu z největších a nejslavnějších sopranistek své doby a její kariéra se prolíná s nejedním milníkem dějin opery. Už ve svých šesti letech brala hodiny klavíru, u kterých začala též zpívat. Na první učitele zpěvu ale neměla štěstí, dokud nepotkala Luigiho Gerussiho. Právě pod jeho vedením se svůj velký hlas naučila zvládat a připravila se na svoje první jevištní vystoupení v opeře v Turíně roku 1932, tedy ve svých dvaadvaceti. Ačkoli se její kariéra především v italských operních domech slibně rozvíjela, roku 1941 se provdala a divadelní prkna opustila.Před publikum se vrátila až o deset let později, když ji k tomu přesvědčil Francesco Cilea, který v ní spatřoval ideální představitelku své Adriany Lecouvreur.

V roce 1967 Magda Olivero debutovala ve Spojených státech jako Cherubiniho Medea, v roce 1971 tu sklízí obrovský úspěch v Poulencově Lidském hlasu, ještě v pětašedesáti jí jako Tosce bouřlivě při jejím tamním debutu aplauduje Metropolitní opera.

Mezi její další slavné role patří Fedora, Violetta, La Wally, Minni, Mimi, Liu či Turandot. Ještě v šestaosmdesáti Magda Olivero hrála ve filmu Opera Fanatic, na koncertech ale příležitostně vystupovala až do svých devadesáti.Ani to ale nebyl úplný konec: třeba jen pouhý rok před její stovkou byl pořízen tento záznam…

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments