Slezské divadlo musí být víc vidět a slyšet, chce nový ředitel Racek

  1. 1
  2. 2

Divadlo musí více prorůst do života města i celého regionu, mělo by být více vidět a slyšet, nemůže se jen uzavřít do té krásné a inspirativní budovy, kterou nám daly předchozí generace. Zaměřit se cíleně na ty dvě nejdůležitější skupiny diváků – ty tradiční a starší, kteří považují divadlo za své už léta; a pak ty mladé, bez nichž by divadlo nemělo budoucnost. V rámci Evropy existuje řada inspirativních programů, jak jim divadlo přiblížit a docílit, aby se stalo součástí jejich životní realizace. Divadlo musí být více vidět i v rámci republiky a konec konců i Evropy – zapojením do společných mezinárodních projektů například v rámci organizace Opera Europa nebo řady přeshraničních projektů Evropské unie.

Co bude vaším hlavním cílem v následující divadelní sezoně? Máte už nějakou vizi pro Slezské divadlo v Opavě do dalších let?

Především jde o stabilizaci situace uvnitř divadla. Jsem přítelem kontinuálního vývoje a postupného narůstání uměleckých a provozních úkolů. Dobrých divadelních pracovníků není v této zemi, a zvláště v tomto regionu, nekonečný počet. Chci se především seznámit s klíčovými osobnostmi divadla a poznat jejich možnosti. A dát těm schopným a ambiciózním prostor pro realizaci jejich představ – to je zásadní úkol každého ředitele hodného toho jména.

Děkuji za rozhovor.
***

Vizitka:

Ilja Racek (zdroj ceskatelevize.cz)
Ilja Racek (zdroj ceskatelevize.cz)

Režisér a publicista Ilja Racek mladší se narodil v roce 1950. Je absolventem televizní publicistiky na Univerzitě Karlově v Praze, režie na DAMU v Praze a divadelní vědy na Filosofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.

Začínal jako pomocný režisér a asistent v ostravských studiích Československého rozhlasu a televize. Od roku 1983 byl režisérem v Těšínském divadle, od roku 1986 v Divadle F. X. Šaldy v Liberci. Po roce 1991 řídil Státní divadlo Ostrava (Národní divadlo moravskoslezské) či Janáčkovu filharmonii Ostrava. V letech 1998–2001 byl náměstkem ministra kultury ČR, následně rok vedl Odbor kultury a památkové péče Krajského úřadu Moravskoslezského kraje. Od roku 2002 byl deset let ředitelem Televizního studia České televize v Ostravě. V letech 2013–2014 řídil Divadlo J. K. Tyla v Plzni. V roce 2014 byl jako nezávislý za KDU-ČSL zvolen zastupitelem města Ostravy a následně se stal městským radním.

Ilja Racek je ženatý a má tři děti. Od 1. června 2016 byl jmenován do funkce ředitele Slezského divadla v Opavě.
(zdroj: nasipolitici.cz)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat