Šlo o Leningrad zničený Stalinem. Před 75 lety měla premiéru Šostakovičova Leningradská symfonie

Před pětasedmdesáti lety, 5. března 1942, se konala v tehdejším Kujbyševě (dnešní Samaře) premiéra 7. symfonie C dur, zvané Leningradská, Dmitrije Šostakoviče (1906-1975). Legendární dílo, složené během blokády Leningradu, získalo velkou popularitu a stalo se symbolem jedné z nejkrutějších kapitol druhé světové války.

Leningrad 1942 (zdroj commons.wikimedia.org/foto Boris Kudoyarov)

V roce 1941 se brzy po zahájení útoku na tehdejší Sovětský svaz přiblížila německá vojska k Leningradu (dnešní Petrohrad) a téměř neprodyšně ho obklíčila. Šostakovič měl být jako významná osobnost z města evakuován, ale na vlastní žádost zůstal a začal skládat novou symfonii. Jeho práce se ještě před dokončením stala symbolem odporu obyvatel města proti válce. Podle Šostakoviče ale nebyla symfonie pouhou reakcí na nacistické přepadení: “Tehdy jsem myslel na docela jiné nepřátele lidstva. Jde v ní o Leningrad, který zničil Stalin. A Hitler mu zasadil poslední ránu.”

Dmitrij Šostakovič (foto archiv)

Poprvé byla symfonie uvedena v Kujbyševě, kam byl z Moskvy evakuován orchestr Velkého divadla. Za skutečnou premiéru se však většinou považuje provedení v obleženém městě 9. srpna 1942.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na