Slovenský filharmonický sbor uskuteční a cappella koncert pod vedením Jozefa Chabroně

V neděli 25. dubna 2021 se uskuteční a cappella koncert Slovenského filharmonického sboru pod vedením sbormistra Jozefa Chabroně. Přímý přenos z koncertní síně můžete sledovat od 16:00 hodin.

Slovenský filharmonický sbor (foto Jan Lukas)
Slovenský filharmonický sbor (foto Jan Lukas)

Úvodem nedělního programu zazní výběr z klíčového díla světové sborové tvorby Celonoční bdění op. 37 Sergeje Rachmaninova, které vzniklo během pár týdnů a premiéra se konala v předvelikonočním období 10. března 1915 na pozadí bouřlivých politických změn a počátků první světové války. Skládá se z patnácti zpěvů, večerních a ranních modliteb svátečních dní ortodoxní církve. Slovenský filharmonický sbor uvedl Rachmaninův opus na domácích i zahraničních koncertních pódiích (Paříž, Praha, Palermo, Hamburg, Brno…) a jeho krásu zvěčnil na nahrávce propagačního CD.

Mezi oblíbené současné tvůrce sborové literatury patří španělský skladatel a dirigent Javier Busto. Z jeho sborové tvorby zazní O magnum mysterium.

Následovat bude dílo slovenského skladatele Lukáše Borzíka, čerstvého držitele ocenění Radio_Head Awards 2020 v kategorii klasická hudba. Slovenský filharmonický sbor nastuduje jeho trojici skladeb na texty středověkých sentencí pod názvem Sapientia Aeterna (Věčná moudrost).

Dramaturgii večera uzavře kantáta pro smíšený sbor Epigrafy od Jevgenije Iršaie, rodáka z Petrohradu, který žije a působí na Slovensku. Skladba je do programu zařazena k příležitosti skladatelova životního jubilea.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments