Smetanova Litomyšl chce za osm let uvést kompletní cyklus Smetanových oper

Festival Smetanova Litomyšl plánuje v roce 2024, kdy uplynou dvě století od narození Bedřicha Smetany, uvést komplet jeho osmi oper. Ohlásil to dnes ředitel festivalu Jan Pikna. Díla nastuduje Národní divadlo moravskoslezské, které již letos na objednávku festivalu připravilo pod vedením režiséra Jiřího Nekvasila operu Braniboři v Čechách. Letošní padesátý osmý ročník festivalu se uskuteční od 9. června do 3. července.

Smetanova Litomyšl (foto archiv)
Smetanova Litomyšl (foto archiv)

“Smetana je zajímavý tím, že každá jeho opera je jiná svým tématem i způsobem jeho zpracování. Braniboři v Čechách jsou vlastně takové historické plátno ve stylu francouzské velké opery. Cítím v tom ambici ukázat, že česká hudební kultura, přestože neměla v té době velké divadlo, může vyprodukovat velkou operu,” míní režisér Jiří Nekvasil.

B.Smetana: Prodaná nevěsta - ND Praha na Smetanově Litomyšli (foto archiv)
B. Smetana: Prodaná nevěsta – ND Praha na Smetanově Litomyšli (foto archiv)

Prodaná nevěsta, která měla premiéru ve stejném roce 1866, je podle něj zcela odlišné dílo s komickými prvky. “Smetanovský cyklus bychom za osm let rádi uvedli i v Ostravě,” dodal dnes režisér Jiří Nekvasil, který už šestým rokem stojí v čele Národního divadla moravskoslezského.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat