Smetanova výtvarná Litomyšl představí unikátní díla české meziválečné avantgardy

Již podesáté doprovodí program Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl přehlídka vizuálního umění – festival Smetanova výtvarná Litomyšl. Ta letos kromě dalších patnácti projektů představí výstavu unikátních děl umělců české meziválečné avantgardy, jejichž život a tvorba byly spjaty s Paříží. Na výstavě Paříž, Paříž…! se tak veřejnost bude moci seznámit se zřídka vystavovanými obrazy takových tvůrců, jako byli Kupka, Štyrský, Toyen, Zrzavý, Šíma nebo Kars. Cyklus výstav vizuálního umění Smetanova výtvarná Litomyšl nejen doplňuje nabídku pro návštěvníky Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl, ale láká k letní návštěvě města další milovníky umění. Koncept projektu, do něhož vstupují různí pořadatelé a svobodně, různorodě a přesto společně zaplňují jednotlivé „sály“ galerie jménem Litomyšl, je sám o sobě ojedinělý. Počet zapojených subjektů a souběžně pořádaných výstav v malém desetitisícovém městě je však bezpochyby unikátem,“ říká Jan Pikna, ředitel Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl. Desátý ročník Smetanovy výtvarné Litomyšle zahrnuje šestnáct výstav pořádaných třinácti subjekty.

Výstava představí dvacet tři obrazů ze soukromé sbírky, které nebyly dosud souborně vystaveny. Spojuje je místo, kde byly vytvořeny – francouzská metropole. Výstava Paříž, Paříž…! nabízí jedinečnou možnost jak shlédnout klenoty české meziválečné tvorby, které jsou jinak veřejnosti nepřístupné. „Paříž, tehdejší jediná skutečná metropole umění, se stala ve dvacátých a třicátých letech pro českou avantgardu doslova druhým domovem. Město nad Seinou vlilo českým malířům na palety novou barevnost, na plátna chvějivé paprsky dosud netušeného světla a do srdcí odvahu. Odvahu překročit meze a dosáhnout výrazu, který představoval jejich svébytný a vrcholný akord v kánonu evropského moderního umění,“ vysvětluje kurátor výstavy David Železný. Obrazy pocházejí ze sbírek Galerie Zlatá Husa. Jejich celková pojistná hodnota přesahuje dvě stě sedmdesát pět milionů korun.

Výstavu, která bude probíhat od 13. 6. do 6. 7. 2014 v prostorách bývalého zámeckého pivovaru, pořádá Smetanova Litomyšl, o.p.s., ve spolupráci s nadačním fondem Bohemian Heritage Fund . „Bohemian Heritage Fund se dlouhodobě zaměřuje na umělecké projekty, které zviditelňují Českou republiku v zahraničí a podporují její image prvotřídní společenské a kulturní destinace. To bezpochyby platí i pro špičková díla české meziválečné avantgardy, která představuje výstava Paříž, Paříž…!,“ říká Pavel Smutný, prezident nadačního fondu. „Stopa, kterou čeští umělci zanechali v meziválečné metropoli výtvarného umění, je dodnes nepřehlédnutelná a tehdejší umělecký dialog mezi Paříží a Prahou je inspirativní i pro naši současnost.“

Výstava chce připomenout vřelý a živý vztah Paříže a Prahy dvacátých a třicátých let minulého století, který nebyl určen jen politickými vztahy, ale také úzkým kulturním sepjetím. Podaří se výstavě Paříž, Paříž…! navázat na dobu, kdy byla Praha po Paříži druhou kulturní metropolí světa, kde vystavovali takoví umělci jako Picasso, Chagall nebo Utrillo?

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat