Na Smetanově Litomyšli zazpívá mexický tenor. Program jubilejního ročníku ale má být hlavně český

Festival Smetanova Litomyšl má pro jubilejní šedesátý ročník již částečně hotový program. Uvítá mexického tenoristu Javiera Camarenu a přichystá koncerty, které budou akcentovat sté výročí státnosti. Dnes o tom informoval ředitel Smetanovy Litomyšle Jan Pikna. Podrobný program bude zveřejněn 16. ledna na tiskové konferenci v pražském Rudolfinu.

Javier Camarena (zdroj en.wikipedia.org)

Mexický pěvec zavítá do České republiky poprvé. Těžiště dramaturgie však v roce oslav stého výročí státnosti vyjde zejména z hudby českých autorů a domácích interpretů. „Recitál bude mít Adam Plachetka, Česká filharmonie bude hrát Smetanu, Janáčka, Dvořáka, Suka a kantátu Český poutník, zkomponovanou soudobými českými autory na objednávku festivalu, pražské Národní divadlo uvede premiéru nové inscenace Smetanovy Libuše, brněnské Janáčkovu Její pastorkyňu,“ uvedl ředitel festivalu Jan Pikna.

Festivalovou specialitou bude Den s Haydnem. Haydnova hudba bude znít celý den, koncerty budou ráno, v poledne a večer. Festival tradičně nabídne i program přesahující žánry – s Janáčkovou filharmonií vystoupí písničkář Jaromír Nohavica, s pražskými filharmoniky rocková skupina minus123minut.

„Pro nejmenší diváky je připravena opera Maurice Ravela Dítě a kouzla, malí zpěváci z dětských sborů celého Pardubického kraje společně vystoupí v koncertu nazvaném Zpěváčci kraje mého,“ doplnil Jan Pikna.

Festival Smetanova Litomyšl se uskuteční od 14. června do 7. července, po dobu čtyřiadvaceti dní přinese čtyři desítky představení a koncertů, ale i další doprovodné aktivity. „Mimo jiné Festivalové zahrady, v nichž se po celou dobu konání Smetanovy Litomyšle bude poslouchat i muzicírovat, besedovat, soutěžit, zkrátka aktivně odpočívat při dobré hudbě všech žánrů,“ dodal Jan Pikna.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat