Smetanovské dny v Plzni 2019 a jejich pestrý program

Na téma Zrození lidu v české kultuře 19. století se letos zaměří Smetanovské dny, které se budou v Plzni konat od 28. února do 28. března 2019. Dalšími tématy budou Bedřich Smetana, vztah k městu a kraji a slavná výročí roku 2019. Multižánrový festival zahrnuje vedle koncertů klasické i jiné hudby také autorská čtení, tvůrčí dílny, tematické výstavy nebo vědecké sympozium, uvedla Lenka Kavalová, ředitelka Plzeňské filharmonie, která festival s třímilionovým rozpočtem od roku 2013 pořádá.
Sophia Burgos (zdroj sophiaburgos.com)

Hlavním program čítá 23 hudebně-literárních akcí. Tahákem bude zahajovací Mahlerova 4. symfonie v podání Plzeňské filharmonie a sopranistky americko-portorického původu Sophia Burgos, která v Plzni vystoupí poprvé. “Doporučuji také originální koncert Jiřího Stivína, který bude sám dirigovat a hrát na všechny druhy fléten a vystoupí s dcerou,” uvedla Kavalová. Zmínila i koncerty Českého noneta, které oslaví 95 let, Wihanova kvarteta nebo souboru Musica Bohemica s Jaroslavem Krčkem, který v Plzni oslaví osmdesátiny. Sestava varhany, bicí a marimba připomene v kostele sv. Jana Nepomuckého nedožité devadesátiny skladatele Petra Ebena.

Na festivalu pak zazní ve světové premiéře dílo skladatele Tomáše Illeho Přísloví Šalamounova v podání Prague Radio Tria. “Skladbu jsme si objednali, půjde o melodram pro hoboj, klarinet, fagot a recitátora,” uvedla Kavalová. Festival podle ní dá prostor také plzeňským skladatelům.

Dětem je určené vystoupení divadla Pruhované panenky, pět koncertů a detektivka. V programu je i workshop Tanec v době mládí Bedřicha Smetany, na kterém si mohou zájemci vyzkoušet dobové tance.

V Západočeské galerii začně během festivalu výstava, která se zaměří na vztah lidového a vizuálního umění, a vědecká knihovna představí deset známých spisovatelů, majících vztah k plzeňskému regionu. Česká astronomická společnost uspořádá sympozium 24 hodin s Josefem Františkem Smetanou, bratrancem Bedřicha Smetany. “Byla to výrazná obrozenecká osobnost, která napsala také učebnice fyziky a základy hvězdosloví,” řekl předseda společnosti Josef Jíra.

Podle hejtmanova náměstka Vladislava Vilímce je Smetanův odkaz ideovým symbolem festivalu. Smetana v Plzni díky bratranci dokončil gymnázium a našel tu i svou první manželku.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat