Smetanovské dny v Plzni 2019 a jejich pestrý program

Na téma Zrození lidu v české kultuře 19. století se letos zaměří Smetanovské dny, které se budou v Plzni konat od 28. února do 28. března 2019. Dalšími tématy budou Bedřich Smetana, vztah k městu a kraji a slavná výročí roku 2019. Multižánrový festival zahrnuje vedle koncertů klasické i jiné hudby také autorská čtení, tvůrčí dílny, tematické výstavy nebo vědecké sympozium, uvedla Lenka Kavalová, ředitelka Plzeňské filharmonie, která festival s třímilionovým rozpočtem od roku 2013 pořádá.
Sophia Burgos (zdroj sophiaburgos.com)

Hlavním program čítá 23 hudebně-literárních akcí. Tahákem bude zahajovací Mahlerova 4. symfonie v podání Plzeňské filharmonie a sopranistky americko-portorického původu Sophia Burgos, která v Plzni vystoupí poprvé. “Doporučuji také originální koncert Jiřího Stivína, který bude sám dirigovat a hrát na všechny druhy fléten a vystoupí s dcerou,” uvedla Kavalová. Zmínila i koncerty Českého noneta, které oslaví 95 let, Wihanova kvarteta nebo souboru Musica Bohemica s Jaroslavem Krčkem, který v Plzni oslaví osmdesátiny. Sestava varhany, bicí a marimba připomene v kostele sv. Jana Nepomuckého nedožité devadesátiny skladatele Petra Ebena.

Na festivalu pak zazní ve světové premiéře dílo skladatele Tomáše Illeho Přísloví Šalamounova v podání Prague Radio Tria. “Skladbu jsme si objednali, půjde o melodram pro hoboj, klarinet, fagot a recitátora,” uvedla Kavalová. Festival podle ní dá prostor také plzeňským skladatelům.

Dětem je určené vystoupení divadla Pruhované panenky, pět koncertů a detektivka. V programu je i workshop Tanec v době mládí Bedřicha Smetany, na kterém si mohou zájemci vyzkoušet dobové tance.

V Západočeské galerii začně během festivalu výstava, která se zaměří na vztah lidového a vizuálního umění, a vědecká knihovna představí deset známých spisovatelů, majících vztah k plzeňskému regionu. Česká astronomická společnost uspořádá sympozium 24 hodin s Josefem Františkem Smetanou, bratrancem Bedřicha Smetany. “Byla to výrazná obrozenecká osobnost, která napsala také učebnice fyziky a základy hvězdosloví,” řekl předseda společnosti Josef Jíra.

Podle hejtmanova náměstka Vladislava Vilímce je Smetanův odkaz ideovým symbolem festivalu. Smetana v Plzni díky bratranci dokončil gymnázium a našel tu i svou první manželku.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na