SND ohlásilo premiéry nové sezony. Uvede i Arsildu s Radokem a Luksem, kterou Praha zrušila

Slovenské národní divadlo se pro sezonu 2016/2017 snažilo o osobitější a odvážnější dramaturgii. Slibuje náročnější tituly, jako Pucciniho Triptych nebo Halévyho Židovku, tu pod taktovkou Roberta Jindry. Poskytne jeviště i pro mezinárodní koprodukci Vivaldiho Arsildy v režii Davida Radoka a v hudebním nastudování Václava Lukse, která původně měla mít premiéru v pražském Stavovském divadle. Mezi sólisty nové operní sezony jsou i Adam Plachetka a Feruccio Furlanetto. Baletní soubor se hned dvakrát potká s Petipovým odkazem, a to v Adamově Giselle a Pugniho Esmeraldě, kterou uvede ve slovenské premiéře v choreografii Jurije Burlaky a Vasilije Medvedeva.

Vedení slovenské první scény na konci tohoto týdne oznámilo dramaturgické plány souborů Opery a Baletu v příští, již sedmadevadesáté sezoně.

Slovenské národní divadlo Bratislava (foto archiv)
Slovenské národní divadlo Bratislava (foto archiv)

Management Opery Slovenského národního divadla příští sezonu charakterizuje jako osobitější a dramaturgicky odvážnější. První operní premiérou bude v říjnu 2016 Pucciniho Triptych, tedy aktovky Plášť, Sestra Angelika a Gianni Schicchi. Následuje titul, který soubor v únoru 2017 připraví společně s Baletem – Stravinského Oidipus Rex a Svěcení jara. V dubnu následuje Halévyho Židovka a na závěr sezony pak v rámci projektu Operního studia SND Mozartův Únos ze serailu.

Operní program navíc v březnu 2017 obohatí mimořádný projekt, ve spolupráci s českým souborem dirigenta Václava Lukse Collegium 1704 – světová premiéra originální verze Vivaldiho opery Arsilda, která se současně stane prvním novodobým jevištním uvedením tohoto titulu. Vivaldiho Arsildu v režii Davida Radoka původně mělo v plánu už pro tuto sezonu pražské Národní divadlo, nakonec ale od projektu údajně z finančních důvodů odstoupilo a jako náhradní titul nasadilo Rossiniho Popelku. Na koprodukci Arsildy se podílí Grand théâtre de Luxembourg, Opéra de Lille a Opéra Royal de Versaille i Théâtre de Caen.

V nové bratislavské sezoně nebude chybět ani pokračování řady interaktivních zpracování operních titulů pro dětské diváky, tentokrát přijde na řadu Smetanova Prodaná nevěsta.

Mezi sólisty Opery Slovenského národního divadla se v příští sezoně opět objeví Maida Hundeling, Dalibor Jenis, Pavol Breslik, Adriana Kučerová, Adam Plachetka či Štefan Kocán, ale též  Simona Houda Šaturová, Ferruccio Furlanetto a Ivan Magri.

Pokračovat bude i komorní vokální cyklus Voci da camera, mezi jehož sólisty jsou ohlášení Denisa Hamarová, Eva Hornyáková, Katarína Juhásová-Štúrová, Ján Ďurčo, Tomáš Juhás a Martin Gyimesi.

nová budova Slovenského národního divadla Bratislava (foto archiv)
Nová budova Slovenského národního divadla Bratislava (foto archiv)

Balet Slovenského národního divadla přichází Sezoně světových premiér se Sezonou baletních klenotů, s nabídkou tří klíčových děl baletního odkazu vrcholného romantismu. Prvním bude v listopadu 2016 Adamova Giselle v choreografii Rafaela Avnikjana, slibující respektovat Petipův odkaz. Již zmíněné Stravinského Svěcení jara soubor připraví v nastudování Edwarda Cluga. A konečně v květnu 2017 přijde ve slovenské premiéře na řadu Pugniho Esmeralda z dílny ruských choreografů Jurije Burlaky a Vasilije Medvedeva.

Giacomo Puccini:
Il trittico
Hudební nastudování: Rastislav Štúr
Režie: Roman Polák
Premiéra 21. října 2016 nová budova SND

Igor Stravinsky:
Oidipus Rex
Svěcení jara
Hudební nastudování: Ondrej Olos
Režie: Martin Bendik (Oidipus Rex)
Choreografie a režie: Edward Clug (Svěcení jara)
Premiéra 17. února 2017 historická budova SND

Antonio Vivaldi:
Arsilda
Hudební nastudování: Václav Lux
Režie: David Radok
(koprodukce Collegium 1704 Praha / Grand théâtre de Luxembourg, Opéra de Lille a Opéra Royal de Versaille i Théâtre de Caen)
Premiéra 9. března 2017 nová budova SND

Jacques Halévy:
La Juive
Hudební nastudování: Robert Jindra
Režie: Peter Konwitschny
Premiéra 7. dubna 2017 nová budova SND

Wolfgang Amadeus Mozart:
Die Entführung aus dem Serial
Hudební nastudování: Friedrich Haider
Režie: Ján Ďurovčík
(projekt Operního studia SND)
Premiéra 16. června 2017 historická budova SND

Adolphe Charles Adam:
Giselle
Choreografie a režie: Rafael Avnikjan (podle Mariuse Petipy)
Premiéra listopad 2016 historická budova SND

Cesare Pugni:
Esmeralda
Choreografie a režie: Jurij Burlaka a Vasilij Medvedev (podle Mariuse Petipy)
Premiéra 21. května 2017 nová budova SND

www.snd.sk

 

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na