SND ohlásilo premiéry nové sezony. Uvede i Arsildu s Radokem a Luksem, kterou Praha zrušila

Slovenské národní divadlo se pro sezonu 2016/2017 snažilo o osobitější a odvážnější dramaturgii. Slibuje náročnější tituly, jako Pucciniho Triptych nebo Halévyho Židovku, tu pod taktovkou Roberta Jindry. Poskytne jeviště i pro mezinárodní koprodukci Vivaldiho Arsildy v režii Davida Radoka a v hudebním nastudování Václava Lukse, která původně měla mít premiéru v pražském Stavovském divadle. Mezi sólisty nové operní sezony jsou i Adam Plachetka a Feruccio Furlanetto. Baletní soubor se hned dvakrát potká s Petipovým odkazem, a to v Adamově Giselle a Pugniho Esmeraldě, kterou uvede ve slovenské premiéře v choreografii Jurije Burlaky a Vasilije Medvedeva.

Vedení slovenské první scény na konci tohoto týdne oznámilo dramaturgické plány souborů Opery a Baletu v příští, již sedmadevadesáté sezoně.

Slovenské národní divadlo Bratislava (foto archiv)
Slovenské národní divadlo Bratislava (foto archiv)

Management Opery Slovenského národního divadla příští sezonu charakterizuje jako osobitější a dramaturgicky odvážnější. První operní premiérou bude v říjnu 2016 Pucciniho Triptych, tedy aktovky Plášť, Sestra Angelika a Gianni Schicchi. Následuje titul, který soubor v únoru 2017 připraví společně s Baletem – Stravinského Oidipus Rex a Svěcení jara. V dubnu následuje Halévyho Židovka a na závěr sezony pak v rámci projektu Operního studia SND Mozartův Únos ze serailu.

Operní program navíc v březnu 2017 obohatí mimořádný projekt, ve spolupráci s českým souborem dirigenta Václava Lukse Collegium 1704 – světová premiéra originální verze Vivaldiho opery Arsilda, která se současně stane prvním novodobým jevištním uvedením tohoto titulu. Vivaldiho Arsildu v režii Davida Radoka původně mělo v plánu už pro tuto sezonu pražské Národní divadlo, nakonec ale od projektu údajně z finančních důvodů odstoupilo a jako náhradní titul nasadilo Rossiniho Popelku. Na koprodukci Arsildy se podílí Grand théâtre de Luxembourg, Opéra de Lille a Opéra Royal de Versaille i Théâtre de Caen.

V nové bratislavské sezoně nebude chybět ani pokračování řady interaktivních zpracování operních titulů pro dětské diváky, tentokrát přijde na řadu Smetanova Prodaná nevěsta.

Mezi sólisty Opery Slovenského národního divadla se v příští sezoně opět objeví Maida Hundeling, Dalibor Jenis, Pavol Breslik, Adriana Kučerová, Adam Plachetka či Štefan Kocán, ale též  Simona Houda Šaturová, Ferruccio Furlanetto a Ivan Magri.

Pokračovat bude i komorní vokální cyklus Voci da camera, mezi jehož sólisty jsou ohlášení Denisa Hamarová, Eva Hornyáková, Katarína Juhásová-Štúrová, Ján Ďurčo, Tomáš Juhás a Martin Gyimesi.

nová budova Slovenského národního divadla Bratislava (foto archiv)
Nová budova Slovenského národního divadla Bratislava (foto archiv)

Balet Slovenského národního divadla přichází Sezoně světových premiér se Sezonou baletních klenotů, s nabídkou tří klíčových děl baletního odkazu vrcholného romantismu. Prvním bude v listopadu 2016 Adamova Giselle v choreografii Rafaela Avnikjana, slibující respektovat Petipův odkaz. Již zmíněné Stravinského Svěcení jara soubor připraví v nastudování Edwarda Cluga. A konečně v květnu 2017 přijde ve slovenské premiéře na řadu Pugniho Esmeralda z dílny ruských choreografů Jurije Burlaky a Vasilije Medvedeva.

Giacomo Puccini:
Il trittico
Hudební nastudování: Rastislav Štúr
Režie: Roman Polák
Premiéra 21. října 2016 nová budova SND

Igor Stravinsky:
Oidipus Rex
Svěcení jara
Hudební nastudování: Ondrej Olos
Režie: Martin Bendik (Oidipus Rex)
Choreografie a režie: Edward Clug (Svěcení jara)
Premiéra 17. února 2017 historická budova SND

Antonio Vivaldi:
Arsilda
Hudební nastudování: Václav Lux
Režie: David Radok
(koprodukce Collegium 1704 Praha / Grand théâtre de Luxembourg, Opéra de Lille a Opéra Royal de Versaille i Théâtre de Caen)
Premiéra 9. března 2017 nová budova SND

Jacques Halévy:
La Juive
Hudební nastudování: Robert Jindra
Režie: Peter Konwitschny
Premiéra 7. dubna 2017 nová budova SND

Wolfgang Amadeus Mozart:
Die Entführung aus dem Serial
Hudební nastudování: Friedrich Haider
Režie: Ján Ďurovčík
(projekt Operního studia SND)
Premiéra 16. června 2017 historická budova SND

Adolphe Charles Adam:
Giselle
Choreografie a režie: Rafael Avnikjan (podle Mariuse Petipy)
Premiéra listopad 2016 historická budova SND

Cesare Pugni:
Esmeralda
Choreografie a režie: Jurij Burlaka a Vasilij Medvedev (podle Mariuse Petipy)
Premiéra 21. května 2017 nová budova SND

www.snd.sk

 

Mohlo by vás zajímat


Napsat komentář