Sopranistka Anda-Louise Bogza poprvé v kostele svatého Vavřince

Čtenáři Opery Plus blogují

Čtyřiadvacátého zářijového večera se v malostranském kostele svatého Vavřince, významné stavební památce období gotiky a zároveň osobité koncertní síni, představila hudbymilovnému publiku poprvé v těchto prostorách ve svém recitálu sólistka Opery Národního divadla, sopranistka Anda-Louise Bogza za doprovodu klavírní virtuózky Ladislavy Vondráčkové.

Ladislava Vondráčková, Anda-Louise Bogza (zdroj archiv autora)

Oficiální program recitálu obsahoval skladby Richarda Wagnera, Franze Liszta, Johannese Brahmse, Maurice Ravela, Giacoma Pucciniho a Léa Delibese. Anda-Louise Bogza interpretovala jednotlivé skladby s velkou jistotou a plnou barevností ve spodní, střední i vrchní poloze. V první části recitálu, jíž bylo pět Wagnerových písní zkomponovaných na texty Mathilde Wesendonck, byla v jejím hlase znát jistá zastřenost, jejíž stopa se ztratila souběžně s počátkem druhé části, ve které zazněly ukázky z tvorby Johanesse Brahmse. Její výkon gradoval ve třetí a zejména čtvrté části recitálu – prokázala, že Ravelovy i Pucciniho skladby jsou jejímu pěveckému naturelu nejbližší – jak dosvědčila i volba prvního přídavku – Pucciniho árie O mio babbino caro z opery Gianni Schicchi jí byla interpretována s dokonalým frázováním a zároveň s velkou dávkou emocí. Svůj recitál zakončila druhým přídavkem, jímž byla slavná Habanera z Bizetovy Carmen, a její výkon byl oceněn bouřlivým potleskem.

Anda-Louise Bogza (zdroj archiv autora)

Klavírní virtuózka Ladislava Vondráčková svým citem pro souhru nepochybně přispěla k celkovému úspěchu večera. V mezihrách mezi jednotlivými částmi recitálu se jí dostalo prostoru, který využila k sólové interpretaci Lisztových skladeb – Petrarkova sonetu č. 104 a slavného Impromptu. Obě díla zahrála s velkou bravurou zpaměti a celkovou úroveň recitálu povýšila o další stupeň. Překvapením večera byl výkon Andy-Louise Bogzy v improvizované roli moderátorky svého vlastního recitálu. Nebylo překvapivé, že rodačka z Rumunska po mnohaletém pobytu v České republice češtinu ovládá, ale jako sympatické se jevilo její skromné a neokázalé chování.

 

I váš text v této rubrice rádi uveřejníme. Naše adresa: [email protected]

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]