Cítím velkou trému. Desítky novinářů a kamer v Mnichově čekají na světovou premiéru Srnkovy opery

Bavorská státní opera v Mnichově v neděli uvede premiéru opery South Pole (Jižní pól), jejímž autorem je současný český skladatel Miroslav Srnka. Dílo s hvězdným obsazením v čele s pěvci Rolandem Villazónem a Thomasem Hampsonem a s dirigentem Kirillem Petrenkem vysílá ve zpožděném přímém přenosu i prestižní francouzsko-německý kulturní televizní kanál Arte.

Miroslav Srnka (foto archiv)
Miroslav Srnka (foto archiv)

„Cítím velkou trému, ale ne kvůli spolupráci s hvězdami, protože to jsou velcí profesionálové, se kterými se spolupracuje snadno. Nervozita vyplývá z velkého mediálního zájmu, který přerůstá všechny meze známé při premiéře v Bavorské státní opeře,“ řekl dnes v telefonickém agenturním rozhovoru Miroslav Srnka s tím, že už při středeční hlavní orchestrální zkoušce bylo v jevišti několik desítek novinářů a kamer.

Tématem díla, o které čtyřicetiletého autora požádala Bavorská státní opera, je expedice, kterou na jižní pól roku 1911 podnikli polárníci Roald Amundsen a souběžně s ním též Angličan Robert Falcon Scott, který při zpáteční cestě přišel o život. Libreto je dílem Toma Hollowaye.

V letošní sezoně v Bavorské státní opeře uvedou pět představení South Pole a jedno v rámci letního operního festivalu v Mnichově. Dílo je už předem označováno za jeden z vrcholů této sezony.

Miroslav Srnka: South Pole – Rolando Villazón (Robert Scott), Thomas Hampson (Roald Amundsen) – Bavorská státní opera 2016 (foto Bayerische Staatsoper)
Miroslav Srnka: South Pole – Rolando Villazón (Robert Scott), Thomas Hampson (Roald Amundsen) – Bavorská státní opera 2016 (foto Bayerische Staatsoper)

Hudebního nastudování South Pole se ujal hudební ředitel Bavorské státní opery Petrenko, který na tiskové konferenci k uvedení premiéry prohlásil: „Je-li skladatel mrtvý, chtěli byste se ho zeptat, ale nemůžete. V případě, že skladatel je naživu, můžete mu klást otázky, ale někdy byste raději chtěli, aby byl už mrtvý.“

„To byl takový bonmot, který se netýká naší spolupráce, ta je vynikající. Partituru vykládá způsobem, jaký si téměř přesně přeju. Petrenko je perfekcionista, partituru připravujeme několik hodin, aby se zkoušky posouvaly vpřed,“ podotkl Srnka, podle kterého získat jako skladatel pro operní debut ve velkém divadle takovéto obsazení se rovná zázraku.

Miroslav Srnka vystudoval hudební vědu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a kompozici na HAMU, studoval též v Berlíně a v Paříži. Stylově se orientuje především na zvukový a myšlenkový svět poválečných avantgard, zejména takzvané spektrální hudby. Jeho skladby jsou prováděny více v zahraničí než v České republice. S Bavorskou státní operou spolupracoval již v roce 2011, kdy na letním mnichovském operním festivalu uvedli jeho dílo Make No Noise (Nedělej hluk).

Miroslav Srnka (foto Bavorská státní opera)
Miroslav Srnka (foto Bavorská státní opera)

Zevrubný rozhovor s Miroslavem Srnkou ke světové premiéře jeho opery South Pole najdete na Opeře Plus zde, fotoreportáž ze zkoušek inscenace zde.

Mohlo by vás zajímat