Stali jsme se významnou starohudební metropolí. Ptali jste se Jakuba Kydlíčka

  1. 1
  2. 2

Barokní orchestr Pražské konzervatoře vznikl před pěti lety a z počáteční fáze „školního“ tělesa se dokázal vypracovat na velmi dobrou úroveň. Řada jeho bývalých či současných členů již zahájila své působení s profesionálními barokními soubory, v čemž shledávám smysl své pedagogické práce s tímto tělesem. Pravidelně s námi účinkují naši absolventi či kolegové, což je jednoznačně inspirující pro obě strany. Mladí lidé mají spoustu skvělé hudební energie a díky tomu si můžeme dovolit práci na náročnějších opusech. Mimochodem jsme před dvěma týdny uvedli Beethovenovu 2. symfonii a hned den poté Míčovo oratorium, orchestr je tedy se skvělé formě. Ještě poznámka k bachovskému koncertu – na barokní trubky a další nástroje, které se na konzervatoři nevyučují, jsme přizvali kolegy z tuzemských i zahraničních souborů. Jsem rád, že i někteří kolegové-pedagogové přijali s nadšením nabídku k účinkování – není větší inspirace pro studenty, než mít možnost hrát se svými učiteli!

Možná to je předčasné ptát se ještě před prvním ročníkem na ty další, ale přece jen: Jak vidíte další ročníky festivalu? Hodláte jeho podobu dále rozvíjet, rozšiřovat, někam ji posouvat? (Dave)

Již v současné době vzniká podoba dalších ročníků, ve kterých bychom chtěli s kolegy rozvíjet koncepce zmíněných festivalových řad. Na některém z dalších ročníků by rozhodně neměly chybět některé z Bachových pašijí, koncerty pro jedno až čtyři cembala či světské kantáty. Vše však záleží na ohlasu a výsledku prvního ročníku.

Za čtenáře Opery Plus děkujeme za odpovědi.

 

VIZITKA

Jakub Kydlíček (zdroj bachforall.cz / foto © Zdeněk Rubáš)

Jakub Kydlíček (1985) je hráčem na zobcové flétny a dirigentem, specializujícím se především na hudbu starších stylových epoch.

Patří k vyhledávaným interpretům staré a ještě starší hudby. Spolupracuje s předními soubory staré hudby jako například Collegium 1704, Capella Regia, Collegium Marianum, Czech Ensemble Baroque,…

Absolvoval studia na konzervatoři v oborech zobcová flétna a dirigování, následně pokračoval ve studiu na prestižní Schola Cantorum Basiliensis ve třídě Coriny Marti.

Jako pedagog působí na Pražské konzervatoři, kde vede třídu zobcové flétny a je dirigentem Barokního orchestru Pražské konzervatoře.

V rámci festivalu Bach for All je programovým dramaturgem a koncipuje hudební náplň festivalového programu.

(Zdroj: jakubkydlicek.com)

www.jakubkydlicek.com
www.bachforall.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat