Státní filharmonie Košice uvede Písně potulného tovaryše v podání Aleše Jenise

Kultura se konečně otevřela všem, ale radost z uvolnění opatření má hořkou příchuť. Hudba však člověka přesahuje, dokáže ho „obejmout“ a dodat mu sílu. Státní filharmonie Košice připravuje pro všechny milovníky hudby symfonický koncert Suchoň – Mahler - Schumann. Pod taktovkou Olivera Dohnányiho doprovodí slovenského barytonistu Aleše Jenise orchestr Státní filharmonie Košice. Koncert se bude konat 3. března 2022 v 19:00 hodin v Domě umění.
Aleš Jenis (zdroj Státní filharmonie Košice)
Aleš Jenis (zdroj Státní filharmonie Košice)

Gustav Mahler začal psát Písně potulného tovaryše koncem roku 1883 na základě své vlastní poezie. Podnětem ke vzniku díla byla nešťastná láska mladého dirigenta Mahlera ke zpěvačce Johanně Richterové. Dílo je cyklem čtyř hluboce procítěných, intimních orchestrálních písní v podání barytonisty Aleše Jenise. Své dojmy z Mahlerovy hudby a slov popisuje zpěvák následovně: „Jen srdce naplněné upřímnou a opětovanou láskou je schopno vnímat a těšit se z krásy světa. Pokud člověk necítí lásku, necítí se milován, nemůže žít plný a naplněný život.“

Cyklus Eugena Suchoně Horalská suita přináší mimohudební obsah a vedle lidové hudby evokuje barevné zvuky přírody, hor a lesů. Schumannova Symfonie č. 2 C dur je rovněž dílem s velkým citovým rozsahem. Způsobem zpracování hudebního materiálu volně navazuje na Beethovenovy symfonie. Povolená kapacita koncertu je pět set míst.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments