Štěstí přeje připraveným. Česká režisérka sklízí v Oslu ovace za Pelléa a Mélisandu

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Náročnou roli Konstanze zpívá Lenneke Ruiten, holandská sopranistka, která v Teatro alla Scala získala velké úspěchy ve virtuózním partu Giunie v jiné Mozartově opeře Lucio Silla v roce 2015, kde jejím partnerem byl také švýcarský lyrický tenorista Mauro Peter, jenž nyní zpívá Belmonta. Druhý milenecký pár ztvárňují Sabine Devieilhe a Maximilian Schmitt. Francouzská lyricko-koloraturní sopranistka zaujala operní posluchače specializovaným profilovým CD, na které nahrála Mozartova vokální díla určená sestrám Weberovým, ze kterých si Wolfgang Amadeus Mozart za manželku vybral právě nejméně talentovanou Constanze. Tu v druhém mileneckém páru služebníků doplňuje německý mozartovský tenorista Maximilian Schmitt. V roli Osmina vystupuje jiný německý interpret, basista Tobias Kehrer. Mluvenou roli Selima pak nastudoval oceňovaný rakouský herec Cornelius Obonya, vnuk hereckých legend Attily Hörbigera a Pauly Wessely.


Hudební humor

Slavný německý tenorista Leo Slezak (1873–1946), rodák ze Šumperka, pozdější hvězda Wiener Staatsoper a Metropolitan Opera, byl znám svým nezlomným smyslem pro humor. Po skončení operní dráhy pak ostatně pokračoval v kariéře jako filmový herec, převážně v komických a hudebních rolích.

Leo Slezak cca v roce 1927 (zdroj cs.wikipedia.org / foto Ferdinand Schmutzer)

Na nesčetných koncertech, které během života uspořádal, měl ve zvyku automaticky počítat posluchače. Při pohledu do publika počítal návštěvníky koncertního sálu po jednotlivých řadách. Na konci jedné pauzy mezi hudebními čísly tak utkvěl pohledem na mladé dívce. Po skončení koncertu si tato mladá dáma došla pro autogram do umělcovy šatny a nadšeně mu oznamovala, že je to právě ona, na kterou se tak upřeně a dlouho díval. A tenorista pak s úsměvem prohodil větu, kterou nemohla dívka v žádném případě pochopit: „Velmi dobře si na vás vzpomínám, milá slečno, vy jste byla osmašedesátá.“

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat