Stovky lidí poslouchaly Rybovu mši na pražském hlavním nádraží

Na hlavním nádraží v Praze dnes posedmnácté zněla Česká mše vánoční. Hudebníky a sboristy jako každý rok doplnili také zpěváci, kteří se připojili spontánně na místě. Sbor, čítající desítky lidí, řídil dirigent a organizátor předvánočního setkání Lukáš Prchal.

J. J. Ryba. Česká mše vánoční – Hlavní nádraží Praha 23. 12. 2017 (zdroj FB)

Tradiční “Rybovka” dnes byla na programu také pod Karlovým mostem na pražské Kampě.

Slavné dílo Jakuba Jana Ryby si na hlavním nádraží pobrukovali také diváci, kteří si posedali na zídky u východů z metra. Další shlíželi na sbor z horního patra obchodu s knihami, který stojí uprostřed odbavovací haly. Mnozí přijeli na nádraží právě na tuto akci, další o ní nevěděli a příjemně je překvapila při cestování. Stejně jako v předchozích letech koncert přilákal stovky lidí.

J. J. Ryba. Česká mše vánoční – Hlavní nádraží Praha 23. 12. 2017 (zdroj FB)

Se zájmem se u zpívajícího davu zastavovali také cizinci, kterým někteří diváci vysvětlovali, že jde o tradiční akci. Řada lidí si koncert natáčela na mobilní telefony nebo kamery. Mezi přítomnými byly rodiny s dětmi, páry i skupinky přátel. Po vystoupení si vzájemně přáli k Vánocům.

V doprovodném orchestru nechyběly dechové, smyčcové ani žesťové nástroje. Na varhany hrál Jakub Přibyl. Sólové party zpívali Miroslava Pilcová Časarová (soprán), Martina Bauerová (alt), Jakub Turek (tenor) a Lukáš Hynek Krämer (bas). Dirigent Lukáš Prchal sbor řídil ze štaflí.

J. J. Ryba. Česká mše vánoční – Hlavní nádraží Praha 23. 12. 2017 (zdroj FB)

Vánoční mši diváci odměnili bouřlivým potleskem. Na závěr koncertu se pak téměř všichni přítomní připojili ke zpěvu známé koledy Narodil se Kristus Pán.

Rybova vánoční mše poprvé zazněla na svátky narození Ježíše Krista roku 1796 v katolickém kostele Povýšení svatého Kříže ve Starém Rožmitále. Oblibu získala v první polovině devatenáctého století, kdy se podle historiků hrála hlavně na venkovských hudebních kůrech z nesčetných opisů a téměř zlidověla.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat